تاریخ: ۲۱:۰۵ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اپیدمی در خاورمیانه، کانون ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا سراسر منطقه را به آتش می کشد

استابیله جوردانو

لااستامپا(ایتالیا)

شیوع ویروس Covid-۱۹ از دیروز تا امروز در خاورمیانه با سرعت بیشتری افزایش یافته است. تعداد کل به ۱۲ هزار نفر رسیده که ۹۰ درصد آنها در ایران هستند. البته قطر و بحرین نیز به شدت با آن درگیر هستند. تمامی کشورها تدابیر مشابه ایتالیا اتخاذ کرده اند و عملاً خود را از دنیای خارج جدا کرده اند. لیکن ایران تحت تحریم های خصمانه آمریکا در وضعیت وخیم تری به سر می برد.دولت این کشور درخواست مبلغ ۵ میلیارد دلار کمک از صندوق بین المللی پول و نیز کالاهای پزشکی نمود.

آنچه مسلم است اینکه تا زمان برگزاری انتخابات مجلس، دولت این کشور سرایت این ویروس را دستکم گرفته بود در حالی که کانون نگران کننده ای در شهر قم وجود داشت. تهران با تأخیر تدابیر سختگیرانه ای اتخاذ نمود.
در اسرائیل نیز سرایت این ویروس بین دیروز و امروز شتاب بیشتری گرفت. امروز صبح تعداد ۱۲۶ نفر مبتلا مورد تأیید قرار گرفته است. در لبنان نیز تدابیر شدیدی اتخاذ گردیده است. ترس و وحشت مردم را بر آن داشت که به سوپرمارکت ها هجوم بیاورند.
ریاض نیز فوری خط مشی به سبک چین را دنبال کرد و اقدام به توقف پروازها به مقصد کشورهای در معرض خطر نمود و نیز مرزهایش را با کشورهای حاشیۀ خلیج فارس بست. با این وجود، تعداد موارد در این کشور به ۴۵ نفر رسید.
کشورهای حاشیه خلیج [فارس] متحمل موجی از سرایت از ایران گردیده اند زیرا تقریباً تمامی کشورهای این منطقه دارای اقلیت شیعه که از ایران خارج شده اند، می باشند. قطر بیش از همه در معرض خطر قرار دارد.
ترکیه نیز مدت سه هفته مرزهای زمینی اش را با ایران بست و ارتباطات هوایی با کشورهایی که بیشتر در معرض قرار دارند، محدود ساخته است. روز گذشته اولین مورد در استانبول ثبت گردید که مربوط به فردی بود که از اروپا برگشته بود. این خط مشی سرسختانه تأثیر ویرانگری بر گردشگری که ۱۳ درصد اقتصاد ترکیه از آن  تأمین می شود، خواهد داشت. این مسأله در مورد کشور مصر نیز صدق می کند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 56 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید