تاریخ: ۲۰:۳۸ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
صنعت انرژی پس از کرونا چگونه خواهد بود

میلز رابین

نشنال(امارات متحده عربی)

بحران عالمگیر کرونا نه در شروع پایان خود بلکه در بهترین حالت در پایان شروع خود است و جهان انرژی با توجه به وخیم ترین دوران برای خطوط هوایی و بهای نفت در ۳۰ سال گذشته، پس از فرو نشستن این غبار هفت مشخصه خواهد داشت.
این هفت مشخصه عبارتند از : روند بهبود آهسته و احتمالاً طولانی ، صنعت نفت کوچکتر و منسجم تر ، افزایش تقاضای زود هنگام برای نفت ، رونق بازار جهانی گاز، افزایش بی سابقه انتشار گاز دی اکسید کربن ، افت و خیزهای سیاسی ، بازشکل گیری و نه توقف روند جهانی شدن.
درحال حاضر ، توسل به مشوق های مالی نادرست است . کاهش نرخ بهره ، افزایش هزینه کردن های مالی و بهای اندک نفت در شرایط محکوم بودن مردم به خانه نشینی  و عدم فعالیت کسب و کارها، چندان موثر نیست
هنگامی که بحران کرونا فروکش کند ، شوک  پیامد آن از طریق اقتصاد بروز خواهد یافت .
این بهبودی چگونه خواهد بود ؟ آیا همانند بهبودی پس از جنگ که بازسازی های باعث رشد سریع خواهد شد، یا  به علت عدم خسارات سخت افزاری کووید۱۹ ، یادآور خزیدن دردناک پس از بحران مالی جهانی یا رکود بزرگ و به صورت ورشکستگی و بدهکاری خواهد بود ؟
صنعت نفت دوره بازشکل دهی را سپری خواهد کرد و با وجود برخی تلاش های دولتی مانند انباشتن مخازن ذخایر راهبردی نفت ، شرکت های نفت شیل امریکا  ورشکست خواهند شد.
شرکت های بزرگ اروپایی مانند شل و توتال شاید  آرزو کنند که ای کاش بر روی انرژی پاک سرمایه گذاری بیشتری کرده بودند.  آنها بدون کسب درآمدهای نفتی با این چالش مواجه خواهند شد که چگونه این تغییر رویکرد خود را تامین مالی کنند.
جهان پس از این و به دنبال بروز هرگونه بیماری عالم گیر، بسیار احتیاط خواهد کرد.  در صورت بروز هرگونه نشانه ای از یک بیماری تازه ، ممنوعیت مسافرت و لغو پروازها را به سرعت اعمال خواهد شد
این بحران بر فروش همه نوع  وسایل نقلیه نیز لطمه وارد خواهد کرد ولی سیاست های محیط زیستی و مالیات های شدید بر سوخت در اروپا تضمینی خواهد بود  که بهای اندک نفت به تقویت جایگاه خودروهای بنزینی بر الکتریکی منجر نشود .
آینده صنعت گاز با  داشتن بازارهای رو به ترقی و قیمت های کمتر ، امیداورانه خواهد بود و صادر کنندگان گاز مشتریان بیشتری خواهند داشت.
عصر طلایی جهانی سازی در قرن نوزدهم با روند بالکانی شدن پس از جنگ اول جهانی ناکام ماند و جهانی شدن امروزی نیز با رقابت های فزاینده میان چین و امریکا و اعمال تحریم های افراطی، از هم اکنون  با خطر مواجه شده است .
شیوع کووید ۱۹ خطر اتکای بیش از اندازه به یک کشور خاص را یادآور شد. برخی معتقدند این ویروس به معنای فروکش کردن روند جهانی شدن است . این تازه ترین بحران قرن ۲۱ باید به ما بیاموزد که چگونه تغییر به سوی یک جهان چند قطبی و  گرم تر را مدیریت کنیم.
نویسنده مدیر اجرایی شرکت قمر انرژی و نویسنده کتاب افسانه بحران نفت است


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مفید علیزاده

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید