تاریخ: ۲۰:۲۰ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
نقش ایران در نبرد علیه ویروس و مانع تحریم های آمریکا

پاک پرور محسن

لااستامپا(ایتالیا)

اقدام جنایکارانۀ آمریکا در رابطه با اعمال تحریم علیه ایران عملاً مانع از آن گردیده است که کمک های بشردوستانه به این کشور برسد و واشنگتن سعی دارد از طریق جلوگیری از صادرات غیرنفتی حتی مانع هر گونه دسترسی ایران به کمک های مالی گردد. ترامپ در حال تشدید تحریم های غیربشری جدید است. جمهوری اسلامی از افکار عمومی جهان و آزاداندیشانی که به ارزش های واقعی اصول بشری اعتقاد دارند درخواست می کند که به هر طریق ممکن به مخالفت با این تحریم های غیربشری آمریکا بپردازند و بر واشنگتن فشار آورند تا محدودیت دسترسی به دارو، منابع بهداشتی و مالی لازم برای مقابله با ویروس کرونا را بردارد.

ویروس کرونا چالش عظیمی برای جهان به شمار می آید و برخی کشورها مستقیماً با تأثیرات این بحران روبرو هستند. دولت های چین، ایتالیا و ایران تمامی تلاش خود را به کار برده اند تا از مردم کشورشان و در مقیاس وسیع تر از مردم جهان محافظت کنند و سعی می کنند با حمایت جهانی به نابودی این ویروس کمک کنند. اما برخی کشورها سعی دارند با مقاصد شوم خسارت هایی به جهان وارد کنند.
۲-    از نظر اخلاقی در حالی که مردم جهان در حال مبارزه با یکی از شدیدترین اپیدمی های هزارۀ اخیر می باشند، شدت بخشیدن به بحران و هموار کردن راه برای اختلافات و جاه طلبی های سیاسی برای آسیب رساندن به سایر کشورها و محدود ساختن امکان دسترسی به ساختارهای بهداشتی کار درستی نیست.
۳-    مقامات آمریکایی پس از خروج غیرقانونی از توافق هسته ای نه تنها تحریم ها علیه ایران را افزایش دادند بلکه فشارهایی بر سایر کشورها وارد آوردند تا مقاومت مردم ایران را از بین ببرند و بار دیگر سلطۀ آمریکا بر جهان را برقرار سازند تا به یک واقعیت جهانی تک قطبی دست یابند.
۴-    اگرچه جمهوری اسلامی در دهه های اخیر قادر گردید به یک خودکفایی نسبی دست یابد متأسفانه بخشی از نیازهای کشور در بخش های پزشکی، بهداشتی و ابزارهای پزشکی  که مستلزم واردات و تعامل با شرکت های مهم این بخش است،  با مشکلات جدی روبرو است.
۵-    فشار آمریکا بر شرکت های خارجی دستیابی به تجهیزات پزشکی را دشوار ساخته است. به عقیدۀ دیوان بین المللی عدالت تمامی تحریم هایی که فعالیت های بشردوستانه را مختل می سازند باید متوقف گردند و آزادی دسترسی کشورها به هر آنچه برای مقابله با بحران های جانی و فجایع طبیعی لازم است قابل تحریم شدن نیست.
۶-    این اقدام جنایکارانۀ آمریکا عملاً مانع از آن گردیده است که کمک های بشردوستانه به ایران برسد و واشنگتن سعی دارد از طریق جلوگیری از صادرات غیرنفتی حتی مانع هر گونه دسترسی ایران  به کمک های مالی گردد. ترامپ در حال تشدید تحریم های غیربشری جدید است.
۷-    جمهوری اسلامی از افکار عمومی جهان و آزاداندیشانی که به ارزش های واقعی اصول بشری اعتقاد دارند درخواست می کند که به هر طریق ممکن به مخالفت با این تحریم های غیربشری آمریکا بپردازند و بر واشنگتن فشار آورند تا محدودیت دسترسی به دارو، منابع بهداشتی و مالی لازم برای مقابله با ویروس کرونا را بردارد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید