تاریخ: ۲۲:۵۲ :: ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
تحریم های آمریکا مبارزه با ویروس کرونا را در ایران دشوار می کنند

راگ اینگا

نویه زوریشر سایتونگ(سوئیس)

در هیچ کشور دیگری در جهان، به جز چین و ایتالیا، ویروس کرونا به اندازه ایران شیوع نیافته است. به گفته [آقای] روحانی تقریبا هر ۳۱ استان کشور تحت تأثیر قرار گرفته است. سخنگوی دولت گزارش داد تاکنون ۹۲ نفر بر اثر بیماری جان خود را از دست داده و ۲۹۲۲ نفر مبتلا شده اند. در هیچ کشور دیگری، حتی در چین، تعداد سیاستمداران و روحانیون مبتلا شده و جان باخته به اندازه ایران نبوده است.
سازمان های حقوق بشر هشدار می دهند که بسیاری از مردم به ویژه در معرض خطر هستند. روز سه شنبه، دستگاه قضایی ۵۴ هزار زندانی را به طور موقت آزاد کرد. به گفته یک نماینده انگلیس، عفو موقت شامل نازنین زاغری راتکلیف نیز خواهد بود.
اگرچه حکومت همچنان اطمینان دارد که بزودی این بیماری به پایان خواهد رسید، اما اقدامات جدی برای مقابله با این بیماری اتخاذ کرده است. تهران با استفاده از مجازات های شدید سعی در متوقف کردن بازار سیاه ماسک تنفسی و داروها دارد.
با تحریم های شدیدی که واشنگتن علیه ایران وضع کرده، مبارزه با ویروس بیش از پیش دشوار می شود. اگرچه گفته می شود کالاهای بشردوستانه معاف هستند، اما از ماه ها پیش کمبود داروهای مهم وجود داشته، زیرا تحریم های گسترده مالی هر نوع تجارت با ایران را دشوار می کند. علاوه بر این، بسیاری از پروازها به ایران به دلیل ترس از انتشار ویروس متوقف شدند. این وضعیت تحویل تجهیزات محافظ، کیت تست و سایر تجهیزات امدادی توسط سازمان بهداشت جهانی را دشوار می کند.
ایران در زمینه مبارزه با اپیدمی تجربه داشته و قادر به تولید دارو، مواد ضد عفونی کننده ها و تجهیزات حفاظتی مخصوص است. با این حال، بسیاری از مواد اولیه باید وارد شوند و با توجه به میزان بسیار بالای تقاضا، کارخانه ها به سختی قادر به تامین نیازها هستند.
آلمان، فرانسه و انگلیس کمک های اضطراری به ارزش پنج میلیون یورو به ایران ارسال کرده و واشنگتن نیز به شرکت های آمریکایی مجوز ویژه ای داده تا به رغم تحریم ها، مواد غذایی و دارو به ایران بفروشند. اما احتمالا این کافی نخواهد بود.

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید