تاریخ: ۸:۵۴ :: ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
بازتاب گزارش شبکه تلویزیون ملی دانمارک DRازاثر تحریم ها بر بخش  بهداشت و درمان در ایران

“مایکل سورن لوند خبرنگار شبکه تلویزیونی دانمارک که اخیرا از کشورمان دیدار داشته است گزارش خبری خود را به موضوع تحریم های آمریکا و اثر آن بر بخش دارو و درمان ایران قرار داده و با تهیه گزارشی میدانی از بیمارستان و کلینیک های تهران ،به وضعیت بیماران صعب العلاج و مشکلات درمانی آنان ناشی از اثر تحریم های آمریکا بر روند درمانی این بیماران توضیح می دهد . این گزارش در بخش پر بیننده شبکه DR  پخش شده است . قسمتهای شاخص این گزارش به شرح ذیل ترجمه و ارائه می گردد :”

برخی از مردم کلیه می فروشند تا زندگی بگذرانند

          اقتصاد ایران در حال حاضر بخاطر تحریم های آمریکا با مشکلات عدیده روبرو است. خبر نگار DR با یک مرد صحبت کرده که حاضر است کلیه اش را بفروشد تا به امورات زندگی خود و خانواده رسیدگی نماید.  در یک خیابان کوچک در تهران- پایتخت ایران – آگهی فروش کلیه با شماره تلفن روی دیوار نوشته شده است: فروش کلیه،  جوان و ورزشکاری، گروه خونی O+ و موارد مشابه بسیار به چشم می خورد.

یک نفر دیگر کاغذی با چسب روی دیوار چسبانده که در آن چنین نوشته شده است: مرد ۴۶ ساله، گروه خونی O+، کلیه می فروشد.من به تلفن این مرد زنگ می زنم تا درباره آگهی اش صحبت کنم. وی که یک مرد ۴۶ ساله است حاضر به معرفی اسمش نیست و چنین می گوید: برادر من، من چه کار می توانم بکنم. من شرمنده هستم که با وجودی که شاغل  می باشم مجبورم کلیه ام را بفروشم تا از پس زندگی خانواده ام بر بیایم. من بدهکاری دارم. پنج شش ما است که اجاره خانه ام را نپرداخته ام. چیزی برایمان باقی نمانده و این آخرین چاره من است. این تحریم ها هستند که ما را به این وضع رسانده اند. قبل از این من پول کافی داشتم اما حالا با حقوقم نمی توانم اجاره خانه ام را هم بپردازم.

از رونق اقتصادی به بحران – ایران تحت تحریم

    آمریکا درسال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای با ایران خارج شد و از آن زمان تا کنون تحریم هائی را علیه این کشور وضع کرده است. سال گذشته به گزارش صندوق بین المللی پول، IMF، تولید ناخالص داخلی کشور۵ /۹ درصد کاهش یافت. تورم در حدود ۳۵ درصد و مرتب در حال افزایش است، و ارزش پول ملی هم هر روز کم و کم تر می شود.

    با وجودی که دارو و تجهیزات پزشکی از تحریمها مستثنی هستند اما تعداد زیادی از شرکت های داروئی بخاطر تحریم ها با ایران کار نمی کنند. اقتصاد ایران پس از آنكه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای- كه ایران سه سال قبل آن را امضا كرده بود – خارج شد، به زانو درآمده است. ایالات متحده بعد از خروج از توافق هسته ای دوباره تحریم های سخت علیه ایران وضع کرد که بر همه چیز از جمله صادرات و تبادلات بانکی ایران تأثیر گذاشته است.

    هنگامی که من در سال ۲۰۱۶ از ایران بازدید کردم ، خوش بینی و امید به رونق اقتصادی در میان مردم این کشور موج می زد. و براساس اعلام صندوق بین المللی پول  در همان سال اقتصاد این کشور ۵ /۱۲ درصد رشد داشت. از طرف دیگر سال گذشته اقتصاد ایران نزدیک به ۱۰ درصد کوچکتر شد و ارزش پول آن روز به روز کم و کمتر می شود.

    من در سراسر تهران با ایرانیانی که تحت تأثیر تحریم ها قرار دارند ملاقات می کنم .یک زوج به نام های طاهره محمدی و احمد عبدالهی در مقابل یکی از بیمارستان های تهران ایستاده اند. طاهره ۶۰ ساله مبتلا به بیماری سرطان خون است و پزشک برای او یک نسخه جدید تجویز کرده است. اما این خانواده نمی دانند که چگونه باید پول این داروها را تامین کنند.  طاهره از بیماری سرطان خون رنج می برد داروی او بعد از تحریم های آمریکا چهار تا پنج برابر گرانتر شده است. احمد عبدالهی گفت: ما تا کنون بخشی از مبلمان منزل و تمام جواهرات همسرم را فروخته ایم تا هزینه داروها را تامین کنیم، اما همسر او حرف های او را قطع می کند و می گوید: ما هیچ پولی نداریم. حالا باید برویم منزل ببینیم چه کار باید بکنیم. همه چیز دست خداست.

بیمارستان ها با کمبود دارو مواجه هستند.

    دارو و تجهیزات پزشکی رسما شامل تحریم های آمریکا نمی شوند اما سید هادی مولانا – پزشک معالج سرطان که من به مطب او در کلینیک سرطان مراجعه کرده ام – می گوید: برای هر دو اینها کمبود وجود دارد. پزشک معالج سرطان سید هادی مولانا در تامین دارو و تجهیزات برای کلینیک خود با مشکل روبروست. وی معتقد است تحریم ها باعث مرگ بیماران می شوند. این پزشک با اشاره به بیمار خود گفت: این بیمار مبتلا به سرطان خون است و بهترین دارو برای او  Mabthera است اما این دارو دیگر در ایران یافت نمی شود،   بنابراین ما نمی توانیم او را درمان کنیم. این دکتر یک بیمار دیگر خود به نام مصطفی شهسوار را به من معرفی می کند که با داروهای بی کیفیت تولید داخل دوره شیمی درمانی خود را می گذراند.  یک بیمار دیگر می گوید: من دیگر نمی توانم داروی خود را هیچ جا پیدا کنم و اگر هم جائی پیدا شود قیمت آن فوق العاده گران شده است. انسولین من هم گرانتر شده و بعضی وقت ها من با وجود این که به تمامی داروخانه ها سر می زنم اصلا قلم انسولین پیدا نمی شود.

    سید هادی مولانا، پزشک معالج سرطان، دستگاه پرتو درمانی را نشان من می دهد و می افزاید: کلینیک دیگر قادر نیست قطعات دستگاه دو ساله این کلینیک که در معالجه بیماران سرطانی بکار برده می شود را از خارج تامین نماید. گرچه دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم ها قرار ندارند اما شرکت های تولید کننده بخاطر ترس از جریمه آمریکا با ایران معامله نمی کنند. و بخاطر این که بانک ها تحریم هستند کسی نمی تواند پول انتقال بدهد بنابراین برای بیماران سرطانی امکان تامین دارو از خارج غیرممکن شده است.

پزشک: تحریم ها جان عده ای را می گیرند.

    گرچه اتحادیه اروپا تلاش کرده یک مکانیسم مالی ایجاد کند تا تجارت با ایران را تسهیل بخشد اما این سیستم هم به پزشکان کمکی نکرده است. این پزشک گفت: خیلی ناامید کننده است. مثل این می ماند که در یک سوپر مارکت ایستاده باشی و چیزهائی را که واقعا به آنها نیاز داری سفارش بدهی اما نمی توانی در گیشه صندوق پول آنها را بپردازی بنابراین نمی توانی اجناس را خریداری نمائید . از آنجا که ما نمی توانیم پرداخت وجه صورت دهیم پس نمی توانیم کالا را تهیه کنیم. بدون شک این تحریم ها جان عده  زیادی از بیماران را می گیرد.

    دارو در ایران بسیار گران شده و بیماران مجبور شده اند داروهای ساخت داخل که به اعتقاد بسیاری از کیفیت خوبی برخوردار نیستند را جایگزین داروهای خارجی کنند. پزشک می افزاید: خیلی از بیماران به داروهای مورد نیاز خود دسترسی نداشته یا اینکه داروها دیر به دست آنها می رسد و بسیارهم گران هستند بنابراین خیلی ها توان خرید آن را ندارند. در نتیجه خیلی از بیمارانی که می توانستند زنده بمانند جان خود را از دست می دهند.

    این پزشک به این استدلال که ایران می تواند برای توافق هسته ای و اختلافات خود با آمریکا وارد مذاکره شود ارزش زیادی قائل نیست و می گوید: اگر ایالات متحده با دولت ما مشکلی دارد ، چرا باید به این ترتیب جمعیت کشور را در معرض آسیب قرار دهد؟

    فروش کلیه در ایران غیرقانونی نیست و مردم قبل از تحریم های جدید آمریکا هم به چنین اقدامی دست می زدند اما از زمان تحریم های جدید آمریکا و در دو سال اخیر اوضاع بسیار رو به وخامت گذاشته است.

    محمد و همسر او تلاش می کنند پول برای خرید داروی حیاتی سرطان تهیه کنند. مرد ۴۶ ساله که می خواهد کلیه خود را بفروشد در یک مکالمه تلفنی به نظر از جان گذشته می رسد و می گوید: از زمان تحریم ها اوضاع خیلی سخت تر شده است. من مجبورم از مادرم هم مراقبت کنم. اگر تحریم ها نبود ما چنین وضعی نداشتیم. وی با این جمله به مکالمه تلفنی ما پایان می دهد: نمی دانم چطوری به شما توضیح دهم.

منبع : DR

(Visited 68 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید