تاریخ: ۱۱:۳۶ :: ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
چرا آمریکا با طالبان و ایران و عواملش گفتگو می‌کند ولی با کشورهای عربی نمی‌کند؟

ابوهلال فراس

عربی ۲۱(انگلستان)

رفتار آمریکا و کلا کشورهای غربی با ایران و عوامل آن در منطقه، متفاوت از رفتار آنها با کشورهای عربی است. چنین موضوعی درباره دیگر بازیگران در جهان مانند گروه طالبان نیز صدق می کند.
باراک اوباما از زمانی که به قدرت رسید راهبردی برای دستیابی به توافق با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور تدوین کرد و بعد از چند سال به این هدف رسید. دونالد ترامپ نیز به رغم شعارهایی که می دهد و برخوردهای نظامی که در زمان او بین واشنگتن و تهران روی داده است -که ترور سردار قاسم سلیمانی و پاسخ نظامی ایران نقطه اوج آن بود- به دنبال گفتگو با ایران برای دستیابی به راه حل سیاسی است به طوری که هم آمریکا و هم ایران منتظرند تا در شرایط بهتری برای مذاکره قرار گیرند.
در حالی که واشنگتن برای مذاکره با ایران و بازوهایش و با طالبان و همچنین با ترکیه تلاش می کند، چنین رفتاری که نوعی اذعان به همسطح بودن را در خود دارد، با کشورهای عربی نداشته است. روابط آمریکا با این کشورها ارباب مآبانه و دیکته کردن از موضع بالاست.
علت مذاکره کردن واشنگتن با دشمنانش از موضع برابر و زیر فشار قرار دادن هم پیمانان عرب خود، ریشه در سیاست کشورهای عربی در خصوص واشنگتن دارد. این کشورها همواره آماده اند تا در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شوند زیرا سرچشمه مشروعیت خود در جهان را واشنگتن می دانند. مهم تر آن که این کشورها گمان می کنند با فرمانبرداری کامل از آمریکا می توانند از امنیت ملی خود محافظت کنند. وقتی کشورهای عربی همواره در برابر فشارهای آمریکا تسلیم هستند، آمریکا هیچ نیازی به تلاش برای جلب رضایت آنها یا گفتگو از موضع برابر با آن ها نمی بیند.
اگر کشورهای عربی می خواهند رفتار واشنگتن با آنان مانند رفتار با همسایگانشان مثل ایران و ترکیه باشد، باید ابتدا نقاط قوت خود را بشناسند و در ثانی از این نقاط قوت استفاده کنند. تا زمانی که این کشورها طبق سلیقه شخصی و بدون نهادها اداره می شوند و امنیت و مشروعیت خود را از خارج طلب می کنند، چنین شرایطی برای آنها فراهم نخواهد شد.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 127 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید