تاریخ: ۱۱:۰۱ :: ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
سیاست ترامپ و نامزدهای دموکرات در خاورمیانه

فارس ولید

ایندیپندنت عربی(انگلستان)

نامزدهای اصلی حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا مانند برنی سندرز و جو بایدن، خواستار بازگشت واشنگتن به برجام هستند هرچند برخی تغییرات جزئی را پیشنهاد می کنند. آنها به روشنی خروج ترامپ از برجام را اشتباهی آشکار می دانند. به این ترتیب در صورتی که یکی از این نامزدها به کاخ سفید راه یابد، دولت بعدی آمریکا فورا به توافق هسته ای با ایران باز خواهد گشت.
ترامپ در صورتی که برای بار دوم رئیس جمهور شود، به مخالفت با توافق هسته ای ادامه خواهد داد و فشار بر تهران و متحدانش را تشدید خواهد کرد تا جایی که ممکن است کار به رویارویی بکشد. این مسئله نشان می دهد فاصله زیادی بین دیدگاه ترامپ و دیدگاه نامزدهای حزب دموکرات در خصوص نحوه تعامل با ایران وجود دارد.
در یمن نیز نامزدهای دموکرات همگی با مداخله عربستان سعودی و امارات در یمن مخالف هستند و اگر یکی از آنها رئیس جمهور شود، ریاض برای پایان دادن به این مداخله زیر فشار شدید قرار خواهد گرفت. چنین موضعی خوشایند تهران است که از حوثی ها حمایت می کند و احتمالا دموکرات ها در مقابل از ایران خواهند خواست از شدت تنش در یمن بکاهد. اما ترامپ اصولا از عربستان و امارات در یمن حمایت می کند و خواستار دستیابی به راه حلی سیاسی همزمان با مقابله با سازمان های تروریستی است. او اگر در انتخابات آینده پیروز شود به این موضع خود ادامه خواهد داد.
در مسئله لبنان و سوریه و عراق، ترامپ خواستار ادامه یافتن جنگ علیه داعش و همچنین مقابله با شبه نظامیان مورد حمایت ایران است و در عین حال به شکلی تناقض آمیز مایل است نیروهای آمریکایی را از سوریه و عراق خارج کند. ترامپ در لبنان هم سیاست روشنی ندارد. اما نامزدهای دموکرات خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق و حمایت از کردهای سوریه هستند و درباره لبنان هم موضع گیری شفافی نداشته اند.
در مصر، ترامپ از عبدالفتاح السیسی حمایت می کند ولی دموکرات ها منتقد سیسی هستند و به اخوان المسلمین گرایش دارند. در لیبی نیز هیچ کدام از دو جناح سیاسی در آمریکا موضع روشنی اتخاذ نکرده است.
در خصوص فلسطین، ترامپ بی چون و چرا از اسرائیل و نتانیاهو حمایت می کند ولی در بین دموکرات ها، جناح میانه رو به ریاست جوزف بایدن بر حفظ اتحاد آمریکا با اسرائیل تاکید دارد و جناح چپ به ریاست برنی سندرز به صراحت با سیاست های ترامپ درباره اسرائیل و فلسطینی ها مخالفت می کند و خواستار بازنگری در آنهاست.
اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید