تاریخ: ۸:۵۶ :: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
اگر ایران را بشناسید، خاورمیانه را خواهید شناخت

سوگیزاکی شینیا

آساهی (ژاپن)

سردار سلیمانی که قهرمان ملی ایران بود، ماه ژانویه سال جاری بدست ارتش آمریکا به قتل رسید. همین امر موجب شد که تنش در روابط میان ایران و آمریکا در یک آن تا حد خطر جنگ تمام عیار پیش برود. چرا سردار سلیمانی در عراق بود تا بدست ارتش آمریکا به قتل برسد؟ کلید واژه پاسخ به این پرسش « هلال شیعی »‌ است. هلال شیعی در واقع بیانگر « ‌قدرت نیابتی » است که ایران بنا کرده و به خوبی در خاورمیانه گسترش یافته است. چرا آمریکا از اهداف ایران در ساخت «‌ هلال شیعی » نگران است؟
حضور ایران در کشورهای همسایه از کی آغاز شده است؟ حضور ایران در کشورهای خاورمیانه به همراه پیروزی انقلاب اسلامی و به علت سیاست های ضد اسراییلی شروع شده است. ایران و اسراییل پیش از انقلاب به عنوان متحد آمریکا شرکای مهم تجاری بودند. اما پس از پیروزی انقلاب [ امام ] خمینی ( ‌ره )‌ »‌ ترویج انقلاب »‌ را اعلام کرد و عنوان داشت:« مردم فلسطین را که تحت اشغال اسراییل بسر می برند ، آزاد خواهد کرد. »‌ روابط دیپلماتیک ایران و اسراییل بلافاصله پس از انقلاب قطع شده است. ایران از دهه ۱۹۸۰ میلادی در ادامه روند مبارزه ضد اسراییلی حمایت از نیروهای مسلح خارج از کشور را آغاز کرده است. حزب الله لبنان نمونه بارزی از نیروهای مسلح است که ایران از آن حمایت کرده است. حزب الله که بیش از بیست و هزار نیرو دارد بارها جنگ با اسراییل را تجربه کرده است. حزب الله به تدریج به سازمان قدرتمندی بدل شد که توانست اسراییل را از جنوب لبنان به عقب براند.
علت دشمنی ایران با آمریکا چیست؟ با پیروزی انقلاب ایران در ماه فوریه سال ۱۹۷۹ میلادی، حادثه تسخیر سفارت آمریکا در تهران در نوامبر همان سال رقم خورد. دانشجویان ایران در اعتراض به آمریکا که شاه پهلوی را پذیرفته بود، سفارت این کشور در تهران را تصرف کردند. اما نگرش ضد آمریکایی ایران فراتر از موضوع انقلاب است. مداخله سازمان سیا در سرنگونی دولت مصدق و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۹۸۸ میلادی از دیگر عواملی می باشند که موجب خصومت میان ایران و آمریکا شده است. به همین جهت [ آیت الله ] خامنه ای و دیگر دولتمردان ایران آمریکا را «‌ دشمن » و «‌ شیطان بزرگ » می خوانند. در سطح دولت دشمنی میان ایران و آمریکا دیده می شود و این  این انزجار در سطح مردم هم کمابیش وجود دارد. سینمای هالیوود در میان مردم ایران بسیار محبوب است. شمار بسیار زیادی از جوانان ایران می خواهند در آمریکا تحصیل کنند.
سرنوشت هلال شیعی چه خواهد شد؟ آیا هلال شیعی از حمایت مردم ایران برخوردار است؟ ایران برای حفظ هلال شیعی سرمایه گذاری کلان در کشورهای متحد منطقه کرده است. گزارشی که وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده ، برآورد کرده است که ایران از سال ۲۰۱۲ میلادی مبلغ شانزده میلیارد دلار هزینه کرده است. به همین علت دولت ترامپ به زعم خود، ایران را «‌ بزرگترین دولت حامی تروریست » خواند و از این کشور انتقاد کرده است.
دولت ترامپ برای اینکه منابع مالی ایران را قطع کند، تحریم ها علیه این کشور را تقویت کرده است. ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی تحریم های همه جانبه نفتی علیه ایران شروع شده و بدین ترتیب اقتصاد ایران را در تنگنا قرار داده است.
ماه ژانویه سال جاری سردار سلیمانی بدست ارتش آمریکا ترور شد. میلیونها نفر در مراسم خاکسپاری سردار سلیمانی مشارکت کردند و در یک آن احساسات ضد آمریکایی در داخل کشور نمود پیدا کرد.
روابط ایران و آمریکا در آینده چطور خواهد شد؟ این نگرانی تنها مربوط به رویارویی مستقیم ایران و آمریکا نیست. نیروهای متحد ایران که در منطقه هلال شیعی گسترش یافته اند، قول انتقام قتل سردار سلیمانی را دادند. بنابراین امکان حمله به تاسیسات ارتش و سفارتخانه های آمریکا در مناطق مختلف خاورمیانه وجود دارد. در نتیجه می توان گفت اختلاف با ایران به مفهوم رویارویی با چنین نیروهایی است. دیدگاهی وجود دارد که ایران به منظور رویارویی با آمریکا « هلال شیعی » را ایجاد کرده است.
چنانچه متحدان ایران به آمریکا حمله کنند، بار دیگر تنش میان دو کشور شعله ور خواهد شد. ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، نمی تواند نقطه ضعف در برابر حملات نشان دهد. از سوی دیگر حزب الله لبنان اعلام کرد،‌ اگر به ایران حمله شود از اسراییل انتقام خواهد گرفت. بنابراین با توجه به نگرش آمریکا، ممکن است آتش جنگ در نقاط مختلف خاورمیانه گسترش یابد.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 535 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید