تاریخ: ۱۴:۳۶ :: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
پوتین با اردوغان قطع رابطه می کند: خطر جنگ

میکالیسین جان

ایل جورناله (ایتالیا)

اردوغان روی بر می گرداند و به منظور دفاع از شورشیان اقدام به استقرار تانک های زرهی می کند. در سال ۲۰۱۵ در حالی که سرویس های مخفی کشورش از داعش حمایت می کردند و مرزبان هایش راه را به مهاجرانی که مقصدشان اروپا بود نشان می دادند، در سرنگون ساختن یک فروند هواپیمای روسی در آسمان سوریه تردید نکرد تا حمایت ناتو را کسب کند.
اکنون بشار اسد و پوتین باید اردوغان را در نظر بگیرند. پس از درگیری های سنگین میان ارتش سوریه و آنکارا اکنون اردوغان تهدید نمود که در صورتی که اسد تا آخر ماه از سراقب و سایر سرزمین ها عقب نشینی نکند، وارد خاک سوریه خواهد شد. طبق توافقات انجام شده با پوتین در سوچی در دو سال گذشته، قرار بود ارتش ترکیه برای مصادرۀ سلاح های سنگین از ۵۰ هزار پیکارجوی جهادی در ادلب وارد سوریه شود. در واقع گروه های نزدیک به آنکارا به پیکارجویان مزدوری تبدیل شدند که ابتدا برای مبارزه با کردها در شمال شرق سوریه و سپس در لیبی برای کمک به دولت طرابلس اعزام شدند.
آنچه بیشتر باعث نگرانی پوتین می گردد این است که هدف اردوغان حفظ کنترل مناطق همجوار مرزها در ادلب و تبدیل ساختن آنها به محل های مشاهده باشد که توسط ارتش کشورش در یک منطقۀ حائل مدیریت می شود. منطقه ای که قادر به جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی بوده و حضور تحریر الشام را تضمین نماید. تردیدی که به واسطۀ طرح ساخت هزار مسکن برای انتقال سه میلیون و نیم آوارۀ سوری حاضر در ترکیه تقویت می گردد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

  مترجم: مریم شرکاء

(Visited 76 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید