تاریخ: ۱۲:۲۵ :: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
چرا ایران ناگهان پیشنهاد میانجیگری میان سوریه و ترکیه را به منظور جلوگیری از رویارویی در ادلب مطرح کرد؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

در حالی که ترکیه تهدید می کند و ارتش سوریه به بازپسگیری شهرها و روستاهای حومه ادلب ادامه می دهد چند احتمال وجود دارد که طی روزهای آینده اتفاق بیفتد:
– حمله نیروهای سوریه به شهر ادلب و بالا بردن پرچم سوریه
– مقابله نیروهای ترکیه با پیشروی ارتش سوریه و وقوع درگیری های خونین و پناه بردن صدها هزار نفر به خاک ترکیه پس از شکستن موانع مرزی
– استقبال سوریه و ترکیه از پیشنهاد میانجیگری ایران و نشستن سر میز مذاکره
– سرازیر شدن صدها هزار نفر نظامی و غیر نظامی به خاک ترکیه و از میان برداشتن موانع با استفاده از زور به منظور پناه بردن و درخواست کمک که معضل جدیدی برای ترکیه به وجود خواهد آورد.
اعطای مهلت توسط اردوغان به ارتش سوریه برای عقب نشینی از مناطق حومه ادلب این مسئله را القا می کند که وی به دنبال راه حل سیاسی و پرهیز از رویارویی است.
میانجیگری ایران که در دیدار معاون وزیر امور خارجه این کشور با فرستاده سازمان ملل به سوریه مطرح شد چه بسا راه نجات همه طرف ها به خصوص ترکیه باشد.
این میانجیگری ایران با حمایت یا احتمالا اشاره روسیه و جامعه بین المللی صورت گرفته است و پوششی برای دیدارها میان دو کشور در درجه نخست در سطح نظامی و سپس در درجه دوم روسای جمهور دو کشور فراهم خواهد کرد.سوم این که پایه های جدیدی برای روابط دو کشور و امضای تفاهم نامه های مشترک به وجود می آورد.
۵- تردید نداریم که دو طرف سوریه و روسیه از این ابتکار عمل ایران استقبال خواهند کرد اما هیچ واکنشی از سوی ترکیه ندیده ایم و این مسئله در نظر ما به این معنا است که درها همچنان باز است و احتمال موفقیت آن از احتمال شکست بیشتر می باشد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 103 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید