خطر افزایش تولید نفت لیبی بیخ گوش اوپک و متحدانش

جیمز هرون

بلومبرگ (آمریکا)

پس از یک هفته کش‌وقوس، اوپک و روسیه ممکن است در آستانه توافق برای واکنش به ویروس کرونا باشند، اما احتمال توافق صلح در لیبی آنها را با خطر روبه‌رو می‌کند.

در شرایطی که ویروس کرونا بر تقاضا و قیمت نفت تأثیر منفی گذاشته بود، کمتر به این مسئله توجه می‌شود که اگر به دلیل افت ناگهانی تولید نفت لیبی نبود، ممکن بود شرایط بسیار بدتر باشد.
شرکت ملی نفت لیبی روز جمعه ۷ فوریه اعلام کرد که تولید نفت لیبی به ۱۸۱ هزار و ۵۷۶ بشکه در روز کاهش یافت.

کاهش شدید تولید نفت خام لیبی در حالی رخ داده است که هم‌اکنون تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک در پی آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر تقاضا، قیمت و شرایط بازارهای جهانی نفت خام تلاش دارند برای بهبود این اوضاع، بار دیگر کاهش عرضه نفت خود را تعمیق کنند.

اگر طرف‌های درگیر در لیبی بتوانند این هفته در مصر به توافق دست یابند، بازگشت تولید نفت لیبی می‌تواند کاهش احتمالی تولید اوپک و متحدانش را به‌راحتی تحت‌الشعاع قرار دهد؛ در صورت صلح طرف‌های درگیر در لیبی تولید این کشور می‌تواند یک میلیون بشکه در روز بیشتر شود.

رایزنی‌ها میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در قالب بیانیه همکاری موسوم به اوپک پلاس ادامه دارد، کارشناسان کمیته مشترک فنی اوپک و غیر اوپک (JTC) پس از دو روز نشست در وین پیشنهاد کاهش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اعضای اوپک و متحدانش را مطرح کرده‌اند، اما روس‌ها برای حمایت تمام قد از این پیشنهاد خواهان زمان بیشتری برای بررسی شرایط شدند.

قرار است طبق برنامه از پیش تعیین شده صد و هفتاد و هشتمین نشست اوپک به‌صورت فوق‌العاده و هشتمین نشست وزارتی مشترک اوپک و غیر اوپک موسوم به «اوپک پلاس» روزهای پنجم و ششم مارس برگزار شود.

(Visited 85 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید