آینده مناقشه فلسطین

مصطفی الفقی

ایندیپندنت عربیا (انگلستان)

معامله قرن نیز مانند طرح های قبلی، انتظارات تهیه کنندگانش را برآورده نمی کند زیرا بخش مهمی از محتویات معامله قرن با اصول ثابت فلسطینی در تعارض است.
زمان اعلام معامله قرن، با تحولات بین المللی و اوضاع منطقه ای و شرایط آمریکا ارتباط دارد. در سطح بین المللی شاهد جنگ سرد اقتصادی بین آمریکا و چین هستیم و در سطح منطقه ای نیز رویارویی جدی بین تهران و واشنگتن در سطح غرب آسیا و خاورمیانه در جریان است و در لیبی نیز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در صدد دست زدن به ماجراجویی با عواقب نامعلوم است. در داخل آمریکا هم دونالد ترامپ با تلاش هایی برای به زیرکشیدن وی از کرسی ریاست جمهوری مواجه است هرچند احتمالا این تلاش ها به جایی نخواهد رسید.
سرگرم بودن کشورهای مهم عربی مانند مصر، عراق، و سوریه به مشکلات داخلی خود و وجود خطر ترکی در کنار خطر اصلی که از سیاست های تبعیض نژادی و خصمانه و توسعه طلبانه اسرائیل ناشی می شود، فضای سیاسی مناسبی برای اعلام معامله مشکوک قرن با همه تبعات آن فراهم کرده است.
مسئله فلسطین در سال های اخیر به ویژه بعد از حوادث بهار عربی از کانون توجه خارج شده است هرچند همچنان مهم ترین مسئله عربی و اسلامی است. مشکلات و بحران هایی که کشورهای عربی منطقه با آن مواجه شدند سبب شد هر کشوری اولویت را به شرایط خاص خود بدهد. اوضاع داخلی فلسطین و اختلاف نظر گروه های سیاسی نیز همگی بر پویایی مناقشه فلسطین تاثیر گذاشت.
از نظر من نباید به مسئله قدس به عنوان مسئله ای دینی نگاه کرد بلکه باید از زاویه سرزمینی فلسطینی که سال ۱۹۶۷ اشغال شد به آن نگاه کرد چرا که وجهه دینی دادن به مناقشه فلسطین در شرایط کنونی بسیار زیانبار است و موجب جبهه گیری هایی در سطح منطقه ای و بین المللی می شود که به نفع فلسطینی ها نیست. مناقشه فلسطین اساسا مناقشه ای سیاسی است و تحت هیچ ادعای دینی یا تاریخی نمی توان حقوق ملت فلسطین را نادیده گرفت.
به رغم همه نکات زیانبار معامله قرن، ما خواستار بررسی دقیق برخی نکات مثبت اندک در این معامله هستیم مانند اذعان به راه حل تشکیل دو کشور، و امکان معرفی بخشی از قدس یا اطراف قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین، و احتمال توقف شهرک سازی اسرائیل به مدت چهار سال که برای مذاکره بین دوطرف در نظر گرفته شده است، و ایجاد مسیری بین کرانه باختری و نوار غزه در کشور آینده فلسطینی.
به گونه ای درباره معامله قرن تبلیغ خواهد شد که گویا مهم ترین دغدغه مردم است ولی ما انتظار نداریم این معامله، راه حلی برای ملتی ارائه کند که سرزمین خود از دست داده است و دیگری به بهانه تشکیل کشوری یهودی که یهودیان جهان را به خود جذب کند، سرزمینش را اشغال کرده است. مسئله این است که صلح بدون احقاق حقوق مشروع ملت فلسطین برای برخوردار شدن از سرزمین و کشوری که پایتخت آن قدس باشد، برقرار نخواهد شد.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 147 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید