انتخابات ریاست جمهوری امریکا: حزب دمکرات در زمان انتخاب

لوموند (فرانسه)

در حالی که نخستین دور انتخابات مقدماتی دمکرات ها در آیووا آغاز شده، حزب دمکرات با یک سوال واقعی روبرو است: چه کسی می تواند دونالد ترامپ را شکست دهد؟
هدف انتخابات مقدماتی در حزب دمکرات امریکا مساله شخصیت های نامزدها و اختلافات سیاسی آنها نیست، بلکه در واقع مسئولیت سنگین آنها برای جلوگیری از دور دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.
این مسئولیت فقط در مورد مرزهای امریکا نیست بلکه خطرات چهار سال دیگر در سایر نقاط جهان ناشی از ترامپیسم در کاخ سفید است که روند استیضاح نشان داد.
شکست استیضاح ترامپ بیشتر از آنچه که انتظار می رفت، قدرت نفوذ ترامپ را در حزب جمهوریخواه نشان داد و فاش ساخت که وی آماده است تا چه حد پیش رود تا خود را در قدرت حفظ کند.
معرفی داماد ترامپ برای پایان دادن به درگیری اسرائیل و فلسطین نمونه دیگری از خطرناک بودن سیاست خارجی این دولت را فراهم کرد. این طرح که با هماهنگی نخست وزیر اسرائیل تدوین شد، همه قوانین حقوق بین الملل را نقض کرده است.
این سوال که چه کسی می تواند ترامپ را در ماه نوامبر شکست دهد، دو راهی واقعی را برای حزب دمکرات ایجاد می کند که باید بین منطق و ایده آل انتخاب کنند. زیرا تغییر خط مشی مبارزان دمکرات لزوماً با تغییر موضع رای دهندگان هماهنگ نیست. پیامد شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حزب دمکرات را از سه سال پیش تا کنون به چپ متمایل کرد.
تازه واردان حزب دمکرات در کنگره زنان جوانی هستند که بیم ندارند گرایشات چپ خود را ابراز کنند. اما زمینه مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ موضوعات هویتی و عملکرد خوب اقتصاد است.
در نظام امریکا داور نهایی رای مردمی نیست، بلکه کالج انتخاباتی است که به جو بایدن تمایل دارد. این ارزیابی دقیقی است، اما اصلاح عمیق حزب دمکرات را نشان نمی دهد.به هر حال، این انتخابات مقدماتی ناظران بسیار دقیقی در اروپا خواهد داشت.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 79 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید