تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
اتحادیه اروپا روند تحریم ها علیه ایران را به تعلیق در می آورد

کیبه هیده میتسو

نیکی (ژاپن)

اتحادیه اروپا تصمیم گرفت روند « ساز و کار رفع اختلاف » را که آلمان، انگلستان و فرانسه به منظور مهار ایران در خروج از توافق هسته ای شروع کرده اند، به حالت تعلیق در آورد. چرا که فعال سازی « ساز و کار رفع اختلاف » که منجر به تحریم های سازمان ملل علیه ایران می شود ، می تواند منجر به تحریک ایران در برنامه های هسته ای شود. اما با این حال هیچ اقدام مشخصی برای رفع اختلافات میان ایران و آمریکا مطرح نشده و به همین جهت بحران میان ایران و آمریکا همچنان در بن بست باقی مانده است.
ژوزف بورل، مسوول سیاست های خارجی اتحادیه اروپا، در جمع خبرنگاران در تهران اظهار داشت:« ما توافق کردیم که مستقیما به سمت محدوده زمانی سفت و سخت که ما را متعهد خواهد کرد به شورای امنیت برای از سرگیری تحریم های سازمان ملل رجوع کنیم، نرویم.» وی در ادامه تاکید کرد:«‌ ما نمی خواهیم فرایندی را شروع کنیم که به پایان برجام منتهی شود، بلکه ما می خواهیم از توافق هسته ای محافظت کنیم. » از سوی دیگر، روحانی، رییس جمهور ایران، اظهار داشت:«‌ ایران آمادگی دارد که به تعهدات توافق هسته ای برگردد.»‌ ایران انتظار دارد به توافقی دست یابد که بدون حضور آمریکا، حمایت اقتصادی اتحادیه اروپا به قوت خود باقی بماند.
قصد واقعی اتحادیه اروپا در ابتدا این بود که با اعلام فعال سازی «‌ ساز و کار رفع اختلافات» ایران را در کاهش تعهدات توافق هسته ای متزلزل کند. اما سپس به این نتیجه رسید که برگزاری جلسه های مختلف که در ساز و کار رفع اختلافات تعیین شده، ممکن است به رویکرد سفت و سخت ایران منجر و در نهایت به نابودی کامل توافق هسته ای منتهی شود.
تاکنون تلاش فرانسه برای میانجیگری میان ایران و آمریکا ناموفق بوده است. فرانسه تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی پیشنهاد حمایت مالی به ایران را ارائه داده است، ولی از آنجا که آمریکا با این پیشنهاد مخالفت کرد، پیشنهاد فرانسه به نتیجه نرسیده است.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 219 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید