تاریخ: ۹:۲۱ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
دولت هند بودجه توسعه بندر چابهار را به میزان چشمگیری افزایش داده است

لاسکار رزال

هندوستان تایمز (هند)

بودجه اختصاص یافته برای توسعه بندر چابهار از سوی دولت هند برای سال جاری میلادی به میزان چشمگیری افزایش یافته است. بودجه سال گذشته این طرح ۴۵۰ میلیون روپیه بود اما برای سال جاری بودجه ای معادل یک میلیارد روپیه به این طرح اختصاص یافته است.
دولت هند پس از دریافت اطمینان از دولت آمریکا که این طرح مشمول تحریم های واشنگتن قرار نخواهد گرفت، بودجه اختصاص یافته به این طرح در سال ۲۰۲۰ را، بیش از دو برابر سال گذشته افزایش داده است.
با اینکه سال گذشته برای توسعه این بندر دولت هند ۴۵۰ میلیون روپیه اختصاص داده بود اما گزارش های مالی نشان می دهد که حتی همین مبلغ نیز در سال ۲۰۱۹ بطور کامل هزینه نشده است. علت خودداری از هزینه کردن بودجه تخصیص یافته، نگرانی از برقراری تحریم از سوی دولت آمریکا بوده است.
در ماه دسامبر سال گذشته وزیران خارجه و دفاع آمریکا و هند در واشنگتن دیدار و گفتگو کردند و در این دیدار بود که مقامات آمریکایی اعلام کردند طرح توسعه چابهار مشمول تحریم نمی شود.
منابع آگاه می گویند دولت آمریکا معاف ساختن این طرح از تحریم را، به مشارکت نداشتن سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن در عملیات اجرایی این طرح مشروط کرده است.
تا کنون شرکت های خارجی به علت ترس از تحریم شدن از سوی آمریکا از مشارکت در توسعه بندر چابهار خودداری می کردند اما اکنون با دریافت اطمینان از آمریکا که این طرح مشمول تحریم نخواهد شد انتظار می رود شرکت های خارجی برای اجرای این طرح وارد عمل شوند.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجتم: داود حیدری

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید