تاریخ: ۱۲:۲۵ :: ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
جنگ داخلی لیبی توافق در برقراری چارچوب آتش بس

کیتاکاوا مانابو

آساهی (ژاپن)

مذاکره چند جانبه پیرامون صلح لیبی که در جنگ داخلی بسر می برد ،‌ روز نوزدهم ژانویه در برلین آلمان برگزار شد. با نگرانی از گسترش درگیری ها ، طرف های درگیری در لیبی با فراهم کردن محلی برای مذاکره آتش بس توافق کردند. به گفته مرکل ، نخست وزیر آلمان ، «‌ کمیته نظامی » که در آن پنج نماینده از طرف دولت موقت و پنج نماینده از طرف ارتش ملی لیبی حضور خواهند یافت ، دایر و درباره آتش بس مذاکره خواهد شد.
در مذاکره چند جانبه ژنرال حفتر و سراج ، نخست وزیر دولت موقت هم دعوت شدند ،‌ ولی با این حال میان دو طرف مذاکره مستقیم صورت نگرفته است. گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحد ، در مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت:«‌ هر دو طرف با پذیرش تاسیس کمیته نظامی اعضای آن را انتخاب کردند » در مذاکره چند جانبه سران دوازده کشور از جمله روسیه که گفته می شود در درگیری لیبی مداخله کرده و همچنین ترکیه که به لیبی سرباز اعزام کرده است ، حضور داشتند. کشورهای مختلف در این مذاکره قول دادند که به قطعنامه سازمان ملل متحد مبنی بر توقف حمایت نظامی از طرف های درگیر و همچنین تحریم تسلیحاتی به لیبی پایبند باشند.
سال ۲۰۱۱ میلادی حکومت استبدادی سرهنگ قذافی در لیبی سرنگون شد. اما با این حال ، پس از آن هم ناآرامی ها در لیبی متوقف نشده است و در سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای سیاسی لیبی را به دو بخش شرق و غرب تقسیم کردند. ارتش ملی لیبی ماه آوریل سال گذشته پیشروی نظامی به سوی پایتخت را آغاز کرد و به دنبال آن  نبرد در لیبی شدت گرفته است. از آنجا که ترکیه ماه ژانویه امسال اعزام سرباز به لیبی را آغاز کرد ،  احساس خطر و نگرانی در جامعه بین الملل افزایش یافت. اردوغان ، رییس جمهور ترکیه ، به همراه پوتین ، رییس جمهور روسیه ، روز هشتم ژانویه دولت موقت و ارتش ملی لیبی را به آتش بس فراخواندند ، ولی با این حال ارتش ملی لیبی از امضای آتش بس سر باز زده است.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 23 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید