تاریخ: ۱۲:۲۷ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
باید شواهد یافته و ارائه شوند

کارستن لوتر

دی سایت (آلمان)

درباره پیامدهای قتل سردار قاسم سلیمانی از دیدگاه حقوق بین الملل، بحث و گفتگوهای زیادی وجود دارد. اما به نظر می رسد این موارد برای دونالد ترامپ در هنگام صدور فرمان شلیک، یا کاملا بی ارزش بوده یا در بهترین حالت، اهمیتی فرعی داشته است. آمریکا به طور رسمی حمله هوایی خود به عراق را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان اقدامی مشروع و برای دفاع از خود توجیه کرده است.
با توجه به فعالیت های مرگبار سردار سلیمانی علیه اهداف آمریکا و متحدان آنها، چنین توجیهی به نظر قابل باور می رسد. با این حال، چنین چیزی مستلزم آن است که این ژنرال ایرانی در واقع عامل تهدید فوری بوده باشد. به نظر می رسد این یکی از اصلی ترین استدلال های دولت آمریکا است.
ترامپ در مصاحبه ای شگفت آور اظهار داشت که سردار سلیمانی “احتمالا” برای حمله به چهار سفارتخانه آمریکا در منطقه برنامه ریزی کرده بود. مارک اسپر مجبور شد روز یکشنبه اعتراف کند که هیچ مدرک و سندی برای اثبات این تهدید وجود نداشته و رئیس جمهور “از سازمان های اطلاعاتی نقل قول نکرده است.”
اگرچه کنگره و سناتورها اکنون توضیحاتی درباره استدلال های قتل ژنرال ایرانی دریافت کرده اند، اما حتی برخی از جمهوری خواهان نیز اطلاعات ارائه شده درباره برنامه های وی را بسیار ضعیف ارزیابی کرده و اکنون می گویند که هیچ گونه اطلاعی از حملات احتمالی علیه چهار سفارتخانه نداشته اند.
علاوه بر این، رسانه های آمریکایی با استناد به مقامات دولتی از یک سو بر ماهیت نسبتا مبهم اطلاعات موجود تأکید می کنند و از سوی دیگر، اشاره می کنند که یک تهدید فوری، مبنای تصمیم گیری ترامپ نبوده است. گفته می شود رئیس جمهور به نزدیکانش گفته که احساس می کند از سوی سناتورهای جمهوری خواهی که به پشتیبانی آنها برای روند استیضاح نیاز دارد، تحت فشار قرار گرفته بود.
هنوز معلوم نیست این موفقیت سیاسی تا چه اندازه پایدار خواهد بود و آیا ترور سردار سلیمانی ارزش تمامی عواقب احتمالی را داشته است یا خیر. اما فارغ از هر چیز، این پرسش که حمله به سردار سلیمانی بر چه مبنایی صورت گرفته، هنوز بی پاسخ مانده است.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرم

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید