تاریخ: ۹:۰۷ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
عراق، جبهه ای که آمریکا نه می تواند و نه می خواهد آن را ترک کند

پائولو مائوری

ایل جورناله (ایتالیا)

عراق پس از برکناری صدام حسین در پی تجاوز آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ به سرزمین جنگ ها با حضور بازیگران محلی و جهانی با اهداف راهبردی مختلف تبدیل شده است.
پس از آنکه نفوذ ایران در این کشور روز به روز بیشتر شد، آمریکا ناگزیر گردید با حضور ایران روبرو شود. رویدادهای اخیر به ویژه رأی مجلس عراق برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور یک بار دیگر نشان می دهند که حتی شیعیانی که با تهران متحد نیستند نیز به زور حضور نظامی آمریکا را تحمل می کنند.
اشغال آمریکا و نیز حضور شبه نظامیان شیعۀ طرفدار ایران که به راحتی در این کشور فعالیت دارند باعث شد که عراق به کشوری با حاکمیت محدود تبدیل گردد. ایران از چنان وزنه ای مهم در درون دولت این کشور برخوردار است که توانسته برخی از گروه های شبه نظامی را ادغام نماید.
از سوی دیگر آمریکا که دارای ۱۳ پایگاه نظامی در عراق است از این کشور به عنوان رعیت خود استفاده می کند به طوری که حتی تهدید به پیامدهای سنگین اقتصادی علیه این کشور – در صورتی که دولت رسماً درخواست عقب نشینی نیروهای آمریکایی کند- نموده است.
در هر صورت آمریکا نمی تواند این کشور را ترک کند زیرا در این صورت ناگزیر خواهد بود بهای سنگین تری را بپردازد. عراق همچنان یک کشور مهم به شمار می آید.
مسأله نظامی ، کنترل خلیج [فارس] و نیز نفت از اولویت دوم برخوردار می باشند. آمریکا پایگاه های متعدد و نیز مهمی در تمامی کشورهای منطقه از قطر گرفته تا عربستان و کویت و امارات دارد و از زمانی نیز که در سطح انرژی خودکفا شده و حتی صادرکننده نیز شده است از نظر راهبردی لزومی نمی بیند که منابع دیگر را کنترل کند.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا 

(Visited 96 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید