تاریخ: ۸:۴۵ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
سردار سلیمانی در مأموریتی برای صلح بود

سلمان پیرزاده

دان (پاکستان)

روز شنبه نشستی درباره تحولات کنونی در غرب آسیا در کراچی برگزار شد. نخستین سخنران آن نجم الدین شیخ، وزیر امور خارجه پیشین پاکستان بود. او در ابتدا به سقوط هواپیمای اکراینی در نتیجه اشتباه نیروی پدافند ایران و مطالبه غرامت مانند اتفاق مشابه قبلی، یعنی سقوط هواپیمای ایران به دست ناو آمریکایی، پرداخت.
وی گفت سه کشور ایران، عراق و آمریکا با تحولات کنونی مرتبط هستند. او به سردرگمی و قطبیت در داخل آمریکا و دولت ترامپ اشاره کرد و از مخالفت شدید با اقدامات اوباما به عنوان تنها مورد قابل پیش بینی یاد کرد. بسیاری از اتاق های فکر درباره اقدام آمریکا به ترور سردار سلیمانی اظهار نظر کرده و آن را اقدامی خوانده اند که نتیجه ای عکس داشته است.
وی این اقدام ایران را که اعلام کرد حمله به پایگاه عین الاسد همه ی کاری بود که قصد دارد انجام دهد، را عاقلانه خواند.
او ضمن اشاره به اختلاف ایران و آمریکا، گفت عراق هم به میدان جنگ تبدیل شده است.
احمد محمدی، سرکنسول ایران در کراچی، نیز با ابراز تأسف از ماجرای سقوط هواپیما، ترور سردار سلیمانی به دست آمریکا را اقدامی تروریستی خواند و گفت وی حامل پیامی برای مقامات عراقی بوده است.
وی پیامدهای تحولات اخیر را در سه مقوله داخلی، منطقه ای و بین المللی جای داد و گفت در داخل کشور این اتفاق باعث حضور میلیونی مردم در تشییع جنازه سردار سلیمانی و اتحاد مردم شد. آمریکا در سطح منطقه ای، به عنوانی کشوری غیر قابل اعتماد که باید از منطقه خارج شود و در سطح بین المللی به عنوان کشوری غیر قابل پیش بینی که از قوانین بین المللی استفاده ابزاری می کند، مطرح شد.
وی سه پیشنهاد عملی لزوم اتحاد در منطقه و ایجاد نظامی امنیتی از خود کشورهای منطقه، لزوم به چالش کشیدن آمریکا در استفاده ابزاری از اصول سازمان ملل از سوی کشورهای جهان و ضرورت احترام آمریکا به دیگر کشورها را مطرح کرد.

آخرین سخنران رضا نعیم بود که به ژانویه به عنوان ماهی مهم در تاریخ ایران اشاره کرد. وی از شکست راهبرد فشار حداکثری ترامپ در برابر دکترین صبر راهبردی ایران گفت و آمریکا را منزوی ترین کشور کنونی در خاور میانه خواند. وی گفت سردار سلیمانی روادید دیپلماتیک داشت و در مأموریتی برای صلح به سر می برد و این حمله هم حمله به ایران است و هم حمله به عراق و تمام جنبش های طرفدار ایران در سراسر منطقه.
وی گفت پیش از انقلاب ایران شیعه و عربستان سنی، هر دو از کشورها پادشاهی متحد آمریکا بودند و پس از انقلاب، ایران برداشت مردم سالارانه خود اسلام را در پیش گرفت و همین موجب اختلاف ایران و عربستان سعودی و حمایت آمریکا از سعودی ها بر اساس دکترین کارتر شد.
وی گفت اختلاف عرب و عجم گمراه کننده است. منازعه اصلی میان ایران و اسرائیل است.


منبع : اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهتاب نورمحمدی

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید