تاریخ: ۱۶:۰۴ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بازی بدون قانون

ولادیمیر بیدر

کامرسانت (روسیه)

در اسرائیل از آن واهمه دارند که ایران در اقدام تلافی جویانه در قبال ترور سردار سلیمانی، این کشور را مورد حمله قرار دهد. ولادیمیر مصامد، ایران شناس اسرائیلی،  معتقد است که «سردار سلیمانی نفر دوم بعد از آیت الله خامنه ای بود. او نماد نظامی ایران در کشورهای سوریه، لبنان، عراق و یمن بود و تصمیم گیرنده اصلی در تمامی اقدامات گروهک های شیعه حامی ایران بشمار می رفت.

 آیت الله خامنه ای به او اطمینان کامل و قاطعی داشت. قدرت و نفوذ سردار سلیمانی آنقدر گسترده بود که می توانست محافل شیعه در خاور میانه را تحت تاثیر خود قرار دهد».
سپاه فقط یک سازمان نظامی بشمار نمی رود. ساختار سیاسی ایران، دولت در دولت است و نفوذ سپاه در عرصه سیاسی بسیار قوی می باشد. سپاه یک سازمان مالی و اقتصادی نیز بشمار می رود. بسیاری از کارخانه های نظامی، فرودگاه ها، بنادر، شرکت های هوایی، بانک ها، شرکت های زیر ساختی، شرکت های تجاری و نفتی و غیره به این سازمان تعلق دارند.
سپاه قدس یکی از زیر مجموعه های سپاه است. قدس به معنای شهر بیت المقدس است و هدف از تشکیل آن، آزاد سازی این شهر مقدس از دست یهودیان می باشد. از ابتدا، سردار سلیمانی فرماندهی سپاه قدس را در اختیار داشت. در پی سرنگونی رژیم صدام حسین، ایران موفق شد تا نفوذ خود در عراق که دو سوم مردمش را شیعیان تشکیل می دهند، توسعه دهد. سردار سلیمانی مبتکر تشکیل «هلال شیعه» – از ایران، عراق، سوریه و لبنان تا مرزهای اسرائیل- بود. او عامل اصلی گسترش قدرت ایران در خاورمیانه بشمار می رفت.
از همان ابتدا، سپاه قدس و حزب الله به دنبال هدف راهبردی خود بوده اند، یعنی لشگر کشی تا بیت المقدس و اسرائیل. سردار سلیمانی برای رسیدن به این هدف خود، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی به حزب الله و نیروهای شیعه در سوریه را آغاز کرد. به گفته اسرائیل، در حال حاضر، حزب الله به صدها هزار فروند از انواع تجهیزات و تسلیحات نظامی مجهز است و این خط قرمزی بشمار می رود که به هیچ وجه، قابل قبول اسرائیل نیست.
دولت ترامپ از مدتها پیش، به فکر ترور سردار سلیمانی بود. علت آن نیز اقدامات این سردار علیه منافع ملی امریکا و اسرائیل بوده است. در نهایت نیز امریکا موفق شد، نفر دوم ایران را ترور کند اما این پایان بازی نیست.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 63 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید