گروه: سیاسی
تاریخ: ۸:۳۳ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اولین راکتور هسته ای دنیای عرب در امارات

خبرگزاری فرانسه

مقام های اماراتی از آغاز به کار اولین راکتور هسته ای این کشور در آینده ای نزدیک خبر دادند.
مقام های امارات متحده عربی در حوزه انرژی روز دوشنبه اعلام کردند، اولین نیروگاه هسته ای این کشور طی چند ماه آتی فعالیتش را آغاز خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، اولین نیروگاه هسته ای امارات پس از چند مرتبه تاخیر در راه اندازی که به دلیل کسب شرایط ایمنی و نظارتی به وجود آمد، فعالیتش را آغاز خواهد کرد.
یکی از چهار راکتور هسته ای نیروگاه هسته‌ای “براکه” قرار بود تا اواخر سال ۲۰۱۷ وارد مدار شود، اما (زمان آن) چندین بار به تعویق افتاد.
عویضه المرار Awaidha al-Marar رئیس اداره انرژی ابوظبی گفت:” فعالیت اولین راکتور قرار است طبق برنامه ریزی انجام شده طی چند ماه آتی آغاز شود.”
وی افزود:” اولین سوخت هسته ای طی چند ماه آتی بارگیری خواهد شد تا راکتور آماده آغاز به کار شود.”
این اولین راکتور هسته ای عملیاتی در دنیای عرب خواهد بود.
سلطان الجابر Sultan al-Jaber رئیس و مدیرعامل شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) نیز عملیاتی شدن این نیروگاه در سال جاری را تائید کرده است.
وی در مراسم افتتاحیه “هفته پایداری ابوظبی” افزود:” با کامل شدن نمونه ای از انرژی پاک، در سال ۲۰۲۰ ما به اولین کشور عرب در منطقه تبدیل خواهیم شد که نیروی هسته ای ایمن، اقتصادی و صلح آمیز تحویل می دهیم.”
اواخر ماه گذشته، روزنامه اماراتی الاتحاد به نقل از مقام های شرکت انرژی هسته‌ای امارات (ENEC) نوشت اولین راکتور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد.
شرکت انرژی هسته‌ای امارات پیشتر اعلام کرده بود که انتظار می رود این راکتور هسته ای تا اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوائل سال ۲۰۲۰ به بهره برداری برسد.
این نیروگاه هسته ای که در غرب ابوظبی واقع شده است توسط کنسرسیوم تحت مدیریت شرکت برق کره‌ای (کپکو) ساخته شد. ارزش قرار داد ساخت این نیروگاه بیش از ۲۰ میلیارد دلار بوده است.
به گزارش وزارت انرژی امارات، در شرایط عملیاتی کامل، ۴ راکتور (این نیروگاه) باید ۵ هزارو ۶۰۰ مگاوات برق تولید کنند که حدود ۲۵ درصد نیاز امارات به برق را پوشش می دهد.
امارات که یکی از تولیدکنندگان عمده نفت است، اعلام کرده است که می خواهد تا سال ۲۰۵۰ پنجاه درصد از انرژی اش با استفاده از منابع پاک تولید شود.
شرکت انرژی هسته‌ای امارات در وب سایت این شرکت اعلام کرد شرکت انرژی هسته‌ای امارات برای حصول اطمینان از اینکه برنامه هسته ای اش مطابق با استانداردهای بین المللی است با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و انجمن جهانی اپراتورهای هسته ای(WANO) همکاری نزدیکی داشته است.
شرکت انرژی هسته‌ای امارات تصریح کرد، امارات از سال ۲۰۱۰ از بیش از ۴۰ ماموریت بین المللی و بازرسی های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرده است.

(Visited 22 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید