تاریخ: ۱۵:۴۴ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آیا خطر حمله سایبری از سوی ایران وجود دارد؟

بنرات باستیان

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)

لفاظی های محافظه کارانه دونالد ترامپ در مورد حمله نظامی علیه ایران، حداقل به طور موقتی باعث آرامش سرمایه گذاران در بازارهای مالی شده است. اگرچه در نگاه اول جنگ نظامی علنی بعید به نظر می رسد، اما درگیری بین واشنگتن و تهران می تواند به سادگی به میدان نبرد دیگری منتقل شود: اینترنت.
ایران در گذشته نشان داده که قادر به انجام حملات سایبری به آمریکا است. شرود دگریپو، از شرکت امنیتی اینترنتی آمریکایی پروف پوینت می گوید ایران توانایی های سایبری گسترده و تثبیت شده ای برای انجام حملات سایبری از طریق گروه های هکری مختلف دارد که هر کدام مأموریت ها و تمرکزهای مختلفی دارند.
کشورهایی مانند ایران، کره شمالی، روسیه یا چین غالباً از خدمات گروه های هکری برای انجام حملات سایبری استفاده می کنند که کم و بیش به سرویس های اطلاعاتی یا دولت های متبوع آن کشورها متصل هستند. پروف پوینت ادعا می کند گروه های هکر مرتبط با ایران از اوایل ماه دسامبر اقدام به حملاتی کرده و به ویژه دانشگاه های آمریکایی را هدف قرار داده اند.

از سوی دیگر لوتم فینکلشتاین، رئیس اطلاعات سایبری شرکت اسرائیلی چک پوینت، خاطرنشان می کند در حالی که فعلا فعالیت های هکرهای مرتبط با دولت افزایش نیافته، اما تعداد حملات هکرهای مستقل با ایدئولوژی مشابه افزایش یافته است.
حتی اگر تا کنون اثری از اقدامات تلافی جویانه دولت ایران در فضای مجازی مشاهده نشده، نباید این احتمال را نادیده گرفت. به گفته دگریپو، اگر ایران بخواهد با حملات سایبری واکنش نشان دهد، برای فراهم آوردن شرایط لازم به زمان نیاز خواهد داشت.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرم

(Visited 88 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید