تاریخ: ۱۰:۱۲ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ترامپ و بازی انتخابات مجددش در عراق

آلفردو خلیفه رحمه

روزنامه لا خورنادا

نه جنازه‌ای به‌صورت رسمی دفن شده است و نه هویت این ” پیمانکار ” آمریکایی که ادعا می‌شود در کرکوک- شهر نفت‌خیز عراق – توسط موشک‌های شیعه کشته‌شده است، اعلام گردیده است. حرکتی که باعث برداشتن گام‌های تلافی جویانه از طرف آمریکا شد و منجر به کشته شدن ۲۵ رزمنده در سوریه و عراق و به تعاقب آن به آتش کشیده شدن سفارت آمریکا در بغداد گردید.

تنها کسانی که از واقعه ” قتل سازمان یافته ” ژنرال شناخته‌شده ایرانی قاسم سلیمانی- مسئول جنگ نامتقارن در خارج از ایران در کشورهای مهم شیعی، عراق (۷۰ درصد جمعیت شیعی) سوریه، لبنان و یمن، همچنین قتل ابومهدی المهندس، از نظامیان شیعه نیروهای جنبش مردمی (حشد الشعبی) خبر داشتند. سناتور لیندسی گراهام، نخست‌وزیر اسرائیل نتانیاهو، فرمانده جدیدی پنتاگون مارک اسپر و صهیونیست متعصب مارک پومپئو رئیس سابق سیا و طرفدار (به معنای واقعی کلمه) روابط بین‌الملل، بودند.

به طرز غیرمعمولی، نه حزب دموکرات و نه انگلیس هیچ‌کدام از قتل‌های دستوری ترامپ اطلاع نداشتند. قتل‌هایی که آمریکایی‌ها بلافاصله بعد از تمرینات مشترک نظامی ایران، روسیه و چین مرتکب شدند.

اسرائیل متخصص قتل‌های سازمان یافته است. ماجرای این قتل‌ها را رونن برگمان در “بیدارشو و اول بکش: داستان محرمانه قتل‌های سازمان یافته اسرائیل ” توضیح می‌دهد.

ماجرای کتاب در مورد ضربه‌ای فوق‌العاده دقیق است که مسیر ایران درباز گرداندن زمین‌های اشغالی در خاورمیانه را تغییر جدی می‌دهد؛ اما درعین‌حال از انتقامی که به آمریکا آسیب بزند جلوگیری کرده و حتی بر حضور نیروهای نظامی و یا عادی آمریکایی در منطقه تأثیری نمی‌گذارد.

ایران اعلام کرده است که ۳۵ هدف را به دم تیغ انتقام سپرده است.

دو احتمال وجود دارد که یکی از آن‌ها و شاید هم هر دو معتبر باشند: اول اینکه قتل این شخصیت افسانه‌ای و شیعه پرهیزگار ژنرال قاسم سلیمانی – که به‌صورت ناباورانه‌ای با یک پرواز تجاری از دمشق به فرودگاه بین‌المللی بغداد سفر کرد، درجایی که المهندس به استقبالش آمده بود- فریب آمریکا در مذاکرات پشت پرده بوده است. احتمال دیگر می‌تواند این باشد که این اقدام نتیجه شکاف‌های غیرقابل‌تصوری در دستگاه ضد جاسوسی ایران در عراق بوده است.

حال هدف ژنرال سلیمانی از سفر به عراق چه بود؟

بر اساس برخی اظهارنظرها که البته می‌توان در مورد واقعی بودن آن‌ها تردید کرد، شاید هدف این سفر برنامه‌ریزی جنگی علیه منافع آمریکا در عراق اشغالی بوده است و قتل وی هم برای جلوگیری از شکل‌گیری یک جنگ بوده است.

الآن سؤال این نیست که آیا ایران انتقام خواهد گرفت یا خیر، این موضوع قطعی است. الآن ابعاد این انتقام و زمان آن مطرح است.

آنتون چخوف نویسنده نامدار روسی از استعاره‌ای استفاده کرده است به این مضمون که اگر در یک صحنه‌ای از یک فیلم یک سلاح گرمی بر روی دیواری نصب‌شده باشد، حضور آن سلاح بر روی آن دیوار در بخش‌های بعدی این فیلم اجتناب‌ناپذیر است.

ترامپ درزمانی که حضور آمریکا در عراق درخطر قرار دارد- مانند آنچه برای کارتر رخ داد و همچنین درزمانی که با خطر استیضاح در سنا روبرو است و البته این در حالی است که حزب جمهوری‌خواه اکثریت سنا را در اختیار دارد، اشتباه بزرگ محاسباتی را مرتکب شد.

حال “سلاح چخوف ” در داستان موجود یعنی سلاحی که ترامپ علیه ایران استفاده کرد، یقه خودش را گرفت. ممکن است چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا یک موضوع مهم را نپذیرد که البته پذیرفتن یا نپذیرفتنش هم چندان فرقی نمی کند، اما واقعیت این است که ایران “قبرستان امپراطوری های عظیم است” درست مثل همان بلایی که در ایران بر سر اسکندر مقدونی که بزرگ‌ترین فاتح تاریخ لقب گرفته است، آورده شد.

در حال حاضر اتفاقات از کنترل خارج‌شده است و دیگر خطوط قرمزی وجود ندارد. این در حالی است که سه کشور از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های هسته‌ای ازجمله چین، روسیه و فرانسه نگرانی خود را به خاطر افزایش تنش‌های تحریک‌شده توسط آمریکا و شریکش اسرائیل پنهان نمی‌کنند. این خطرها خاورمیانه را در لبه‌ی تیغ قرار داده است.

آیا هنوز زمانی برای “کاهش تنش‌هایی که آمریکا به آن‌ها اشتیاق دارد، باقی‌مانده است؟

فشارسنج استراتژیک، کنترل عراق و نفت آن است که تأثیرات آن بر قیمت جهانی نفت قابل‌مشاهده خواهد بود.

با این اتفاقات شرایط در عراق کاملاً به ضرر ترامپ تغییر کرد. پارلمان عراق به خروج نیروهای آمریکایی از این کشور رای داد. اکنون زمان طرح این پرسش استعاره‌ای است که: آيا ژنرال ايراني قاسم سليماني اینبار تازه ترین پيروزي خود را از همان بهشت برین شيعه رقم زده است؟

(Visited 31 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید