تاریخ: ۹:۵۵ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آیا ترور سردار سلیمانی موجه و مشروع بود؟

پیتر سیتگر

در اشتاندارد (اتریش)

در یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه، یک نماینده ارشد و بی نام وزارت امور خارجه آمریکا گفت ژنرال سلیمانی به مدت ۲۰ سال “معمار اصلی” حملات ایران بوده است. با توجه به سابقه سرویس های اطلاعاتی آمریکایی در ارائه اطلاعات کذب، حتی اگر فرض شود اظهارات دولت آمریکا این بار درست بوده، آیا حمله مرگبار به سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس از نظر اخلاقی قابل توجیه بود؟
بگذارید با این فرض شروع کنیم که کشتن مردم اشتباه است. دونالد ترامپ نیز موافق این اصل است. اما آیا استثنائی برای “اشرار” وجود دارد؟ برای ساده تر کردن استدلال تا حد امکان، فرض می کنیم این اصل فقط درباره افراد بیگناه صدق می کند.
اما چه کسی درباره بی گناه بودن افراد قضاوت می کند؟ اگر همانطور که آمریکایی ها اغلب ادعا می کنند، پیرو “حاکمیت قوانین و نه افراد خاص” هستند، باید یک روند قانونی برای تشخیص خطاکاران وجود داشته باشد. از سال ۲۰۰۲، دادگاه بین المللی جزایی سعی در پیاده سازی چنین روشی در سراسر جهان داشته، اما هنوز کاملا موفق نشده است.
آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در پی ترور سردار سلیمانی اظهار داشت که هیچ نظارتی بر قتل های هدفمند در خارج از مرزهای یک کشور وجود ندارد. دستگاه اجرایی هر کشور به سادگی تصمیم می گیرد که چه کسی را بدون انجام مراحل قانونی مناسب یا کسب رضایت مقامات دولتی دیگر از میان بر خواهد داشت. پذیرش چنین رویه ای، یافتن تفاوت های اساسی با قتل های مشابهی را که توسط سایر کشورها برنامه ریزی یا انجام شده اند، دشوار می کند.
تنها دفاعیه ای که آمریکا برای اقدامات خود دارد، این است که افراد شرور واقعی را هدف قرار می دهد. اما آنها بدین ترتیب بار دیگر از تصمیمات فردی و نه حاکمیت قانون پیروی می کنند.
توجیه دیگری که پنتاگون برای این قتل ارائه داد، اشاره ای مبهم به “ممانعت از برنامه های ایران برای حمله در آینده” بود. همانطور که کالامارد خاطرنشان می کند، این به معنای حمله “قریب الوقوع” نیست که قوانین بین المللی برای توجیه دفاع از خود می پذیرند.
مطالعه دقیق متن بیانیه کنفرانس مطبوعاتی سه مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، ذهنیت واقعی دولت ترامپ را نشان می دهد. در پاسخ به سوالات مکرر درباره نحوه توجیه این حمله، یک مقام دولتی این حمله را با سرنگون سازی هواپیمای حامل ایزوروک یاماموتو، دریاسالار ژاپنی در سال ۱۹۴۳ مقایسه کرد.
اگر مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا معتقد باشند که این کشور در حال جنگ با ایران است، ترور سردار سلیمانی قابل توجیه و معنادار خواهد بود. اما آمریکا با ایران در جنگ نیست: قانون اساسی آمریکا تنها به کنگره اجازه اعلام جنگ را اعطا کرده و این نهاد هرگز جنگ با ایران را اعلام نکرده است.
از طرف دیگر، اگر این قتل اقدامی جنگی نبوده، بنابراین یک قتل فراقانونی محسوب می شود و از آنجا که به منظور جلوگیری از حمله قریب الوقوع انجام نشده، هم غیرقانونی و هم غیر اخلاقی به شمار می رود. این امر می تواند عواقب منفی جدی نه تنها در رابطه با تشدید اقدامات تلافی جویانه در خاورمیانه، بلکه با تضعیف بیشتر نظم حقوقی بین المللی در بر داشته باشد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرم

(Visited 63 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید