تاریخ: ۹:۴۵ :: ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آمریکا ساده لوح است اگر فکر کند ایران دست به جنگی متقابل نمی زند

گلوبال تایمز (چین)

ایران روز یکشنبه اعلام کرد تعهدات خود را به توافق هسته ای ۲۰۱۵ به حالت تعلیق در می آورد. پارلمان عراق نیز خروج نیروهای خارجی از این کشور را تصویب کرد تا اوضاع در خاور میانه برای آمریکا حساس تر و دشوارتر شود.
ترور سردار سلیمانی آمریکا را با انزوایی بی سابقه در خاور میانه در این قرن روبرو خواهد کرد.
در پی اعلام رأی مجلس عراق برای خروج آمریکا، ترامپ عراق را به تحریم های بسیار شدید و لزوم پرداخت هزینه پایگاه هوایی بسیار گران قیمت آمریکا در عراق تهدید کرد.
سیاست ترامپ در خاورمیانه شکستی بزرگ برای آمریکا بوده است. پس از حمله ۲۰۰۳ به عراق، آمریکا به ورطه ای افتاد که در آن هر بار با برداشتن گام هایی ساده میدان جنگ جدید ایجاد کرد؛ اما نتایج همواره خلاف انتظار آمریکا بوده است.
ترامپ تصور می کرد کشتن سلیمانی هشداری برای دیگر نیروهای منطقه خواهد بود؛ اما این «ترور» بیش از آن که موجب ترس و وحشت شود، خشم شدیدی را موجب شد.
در سال های اخیر، هزینه های نظامی آمریکا رو به افزایش بود است. اما باز هم آمریکا بر این باور است که قدرت نظامی اش کافی نیست و دیدگاهی بسیار نادرست درباره امنیت ملی دارد. مواردی وجود دارد که آن ها را نمی توان با نیروی نظامی حل کرد.
آشفتگی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نگران کننده است و می تواند آمریکا را به بن بست برساند. ترامپ از هیچ تلاشی برای استفاده از اوضاع پیچیده و به هم ریخته خاورمیانه برای گرفتن رأی بیشتر فروگذار نمی کند.
به نظر می رسد آمریکا می خواهد پول و نفرات خود را از خاورمیانه خارج کند و نفوذ خود را در منطقه از طریق نشان دادن گاه و بیگاه قدرت نظامی به نمایش بگذارد. در نتیجه خاورمیانه با خطر آشوب و بی ثباتی بیشتر روبرو است.
اگر آمریکا به دنبال جنگی تمام عیار با ایران نیست، چرا بی ثباتی ایجاد می کند؟

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهتاب نورمحمدی

(Visited 84 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید