تاریخ: ۱۴:۱۹ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
ایران دیگر توسعه برنامه های هسته ای را محدود نخواهد کرد

شینیا سوگیزاکی

آساهی (ژاپن)

دولت ایران روز پنجم ژانویه اعلام کرد ، از توافق هسته ای که با کشورهای غربی امضاء‌ کرده است پیروی نخواهد کرد و اورانیومی که در اختیار دارد، به شکل نامحدود غنی سازی خواهد کرد. با توجه به قتل سردار سلیمانی بدست ارتش آمریکا،‌ رسانه های ایران ضمن اعلام حفظ روابط همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به تولید اورانیوم با غلظت بالا که امکان بکارگیری آن در تولید بمب اتمی وجود دارد ، اشاره کردند. همچنین با توجه به اینکه پارلمان عراق قطعنامه درخواست خروج ارتش آمریکا از عراق را تصویب کرده است، به نظر می رسد که اوضاع خاورمیانه پیچیده تر از گذشته خواهد شد.  

یران در بیانیه روز پنج ژانویه اعلام کرد:« ایران به آخرین محدودیت‌های توافق هسته‌ای، یعنی به محدودیت‌های مربوط به شمار سانتریفیوژها، پایان می‌دهد. بدین ترتیب به لحاظ عملیاتی هیچ محدودیتی در برنامه های هسته ای نخواهد داشت. »‌ روحانی ، رییس جمهور ، که رویکرد مسالمت آمیز با خارجی ها نشان داده است ، تاکنون بر رویکردی دایر بر اینکه از توافق هسته ای به شکل کامل خارج نخواهد شد ، ‌پایبند بوده است. اما با توجه به قتل سردار سلیمانی بدست ارتش آمریکا به نظر می رسد که فشار جناح محافظه کار تندرو که رویکرد ضد آمریکایی دارند ، بر دولت روحانی تشدید شده است.
از سوی دیگر ، ایران تاکید کرده است:«‌ همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه خواهد داشت. چنانچه تحریم های آمریکا لغو شود و به منافع اقتصادی بر اساس توافق هسته ای دست یابیم ،‌ آمادگی داریم که بار دیگر به تعهدهای برجام برگردیم. »‌ به نظر می رسد دولت ایران با نشان حفظ همکاری با آژانس در صدد است که تا حد امکان از انتقاد جامعه بین المللی اجتناب کند.
بر اساس محتوی توافق هسته ای قرار بود که در ازای محدودیت گسترده برنامه های هسته ای ایران، تحریم های کشورهای غربی علیه ایران کاهش یابد. اما ترامپ از آنجا که محدودیت برنامه های موشکی ایران در توافق هسته ای گنجانده نشده بود ، ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته ای به عنوان «‌ نقص کشنده » یاد کرد و به دنبال آن تحریم های همه جانبه را علیه ایران از سر گرفت. ایران برای مقابله با تحریم های همه جانبه آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش تعهدات توافق هسته ای را به شکل مرحله ای پیگیری کرده است.
مکرون، رییس جمهور فرانسه ، مرکل ، نخست وزیر آلمان و جانسون، نخست وزیر انگلستان، در بیانیه مشترک از ایران درخواست کردند که به توافق هسته ای پایبند باشد.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 56 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید