تاریخ: ۱۴:۱۴ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
در بحران لیبی تغییر قواعد بازی در دست روسیه است

ابراهیم نوار

القدس العربی (انگلستان)

طی هفته جاری در سطح بحران لیبی شاهد تحرکات شدیدی در دو محور بودیم یعنی دیپلماتیک و دیگری نظامی.
اردوغان در تلاش است مسکو را به مداخله نظامی در لیبی متقاعد کند.

اما پوتین به خوبی می داند ورود روسیه به عرصه لیبی از تصمیم برای ورود به عرصه جنگ در سوریه کم اهمیت تر نیست و کاملا می تواند قواعد بازی را در این کشور مانند سوریه تغییر دهد و به لیبی فرصتی برای محقق ساختن ثبات دهد.
درصورت ورود روسیه به لیبی، صف بندی های سیاسی جدیدی شکل خواهد گرفت که احتمالا این روند حل و فصل مسالمت آمیز سیاسی را ممکن می کند.
اما تصمیم گیری برای ورود به این درگیری از سوی روسیه تصمیمی انفرادی مختص به مسکو نخواهد بود چرا که نیاز به توافق بین المللی دارد. پوتین در حال حاضر در حال کار روی این مسئله است. دراین راستا به نظر می رسد تماس هایی برای محقق ساختن میزانی از هماهنگی با آمریکا در جریان است.
تنها اعزام نیروی نظامی به لیبی برای حمایت یک طرف در رویارویی با طرف مقابل قواعد بازی را تغییر نخواهد داد بلکه این مسئله باعث پیچیده تر شدن اوضاع می شود. از این رو گزینه مسالمت آمیز تر فعالیت در جهت به وجود آوردن موضعی بین المللی با هماهنگی روسیه،اتحادیه اروپا و آمریکا به منظور پایه گذاری اصول حل و فصل سیاسی است که بر عناصر میدانی مبتنی باشد.
روسیه می تواند از تجربه خود در سوریه بهره گیری کند تا به این ترتیب طرفی قابل اعتماد برای بیشتر طرف ها در لیبی باشد که هدفش شعله ور کردن بیشتر آتش  درگیری ها نیست بلکه فراهم کردن فضایی برای حل و فصل سیاسی مسالمت آمیز مانند سوریه است.


منبع:اداره کل رسانه های خارجی

  مترجم: مهری بهرامی

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید