تاریخ: ۱۴:۰۲ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
تهدید واقعی هسته ای در خاورمیانه چیست؟

مانیلو دانوچی

ایل مانیفستو (ایتالیا)

زرادخانۀ سری اسرائیل که به طور سیستماتیک از عناوین اخبار و تحلیل ها برداشته شده است، تحت هیچ کنترلی قرار نگرفته به این علت که تل اویو عضو پیمان عدم گسترش نیست. پیمانی که برعکس از سوی تهران امضاء شده است. لیکن پاسخ نظامی به ایران قابل قیاس با حمله به عراق نیست.
تردیدی در این خصوص وجود ندارد که تهدید هسته ای در خاورمیانه کدام کشور باشد. سازمان های اطلاعاتی این موضوع را فراموش می کنند که ترامپ در سال ۲۰۱۸ دستور خروج آمریکا از برجام را که اسرائیل آن را «تسلیم شدن غرب در برابر محور شرارت تحت رهبری ایران» می خواند، صادر کرد. سازمان های مزبور در این مورد سکوت می کنند که در مورد تنها قدرت هسته ای منطقۀ خاورمیانه یعنی اسرائیل هیچ کنترلی وجود ندارد.
ظرفیت زرادخانۀ هسته ای اسرائیل که کاملاً سری است بین ۸۰ الی ۴۰۰ کلاهک هسته ای برآورد شده است به همراه مقادیری کافی پلوتونیوم برای ساخت صدها کلاهک دیگر. آنها آمادۀ شلیک بر موشک های بالستیک می باشند. آلمان به صورت هدیه یا با قیمت های تخفیفی تعداد چهار فروند زیردریایی دلفین  در اختیار اسرائیل قرار داده است.
آمریکا نیز بیش از ۳۵۰ فروند جنگنده بمب افکن اف -۱۶ و اف-۱۵ در اختیار اسرائیل گذاشته است. این کشور که تعداد ۲۰۰ سلاح هسته ای را به سوی ایران نشانه گرفته است مصمم است انحصار بمب اتمی در خاورمیانه را برای خود محفوظ نگه دارد و مانع از آن گردد که ایران به توسعۀ یک برنامۀ هسته ای غیرنظامی که روزی ممکن است امکان ساخت تسلیحات هسته ای را برایش فراهم آورد، بپردازد.
اسرائیل به منظور متوقف ساختن برنامۀ هسته ای ایران، مصمم است از تمامی ابزارهای لازم بهره جوید. ترور چهار دانشمند هسته ای ایران بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ به احتمال بسیار کار موساد بود.
نیروهای هسته ای اسرائیلی در سامانۀ الکترونیک ناتو و در چارچوب برنامۀ همکاری انفرادی با اسرائیل ادغام شده اند. طبق طرح مزبور نیروهای آمریکا و ناتو به منظور حمایت از اسرائیل در جنگی علیه ایران از اروپا و به ویژه از پایگاه های موجود در کشور ایتالیا وارد عمل خواهند شد.  این امر ممکن است همراه با یک حملۀ اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران، از آن نوع حمله ای که در سال ۱۹۸۱ علیه پایگاه اوزیراک صورت گرفته بود، آغاز شود.
با این وجود، ایران با آنکه فاقد تسلیحات هسته ای است از چنان توان نظامی برای واکنش برخوردار است که کشورهای یوگسلاوی، عراق یا لیبی در زمان حملۀ آمریکا/ ناتو  فاقد آن بودند. در آن صورت اسرائیل ممکن است از یک سلاح هسته ای استفاده کند و یک واکنش زنجیره ای با نتایج غیرقابل پیش بینی از خود نشان دهد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 81 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید