تاریخ: ۱۳:۴۶ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
امریکایی هاحمله به سفارت آنها در ایران در سال ۱۹۷۹ را به یاد می آورند

لینا مر نه

فیگارو (فرانسه)

از نظر لینا مر نه، مورخ، دخالت های امریکا از ۲۰ سال پیش تا کنون، عراق و منطقه را بی ثبات کرده است. ترور پیروز شدگان بر داعش امکان خطر پدیدار شدن دوباره آنها در عراق و سوریه و ایجاد شرایط برای درگیری جدید جهانی را فراهم می کند.
نخستین پیامد ترور فاتحان بر داعش وحدت سه شخصیت قدرتمند عراق یعنی آیت الله سیستانی، مقتدی صدر و هادی العامری بود.

امریکایی ها با از بین بردن حزب بعث در سال ۲۰۰۳ خلاء ایی را به وجود آوردند که در آن اسلامگرایان  تندرو گسترش یافتند.
آنچه که باعث افزایش گستردگی فاجعه در عراق شد، خوش خدمتی امریکا در برابر اسلامگرایان تندرو بود که به آنها مجوز وضع قانون در عراق را داد.
موضوع آغاز جنگ جهانی مطرح است، مگر این که امریکایی ها تصمیم بگیرند در برابر حملاتی که ایران انجام داد، واکنش نشان ندهد. اما آنها وعده داده اند همانطور که در ده روز گذشته انجام داده اند، واکنش نشان دهند.
ائتلاف بین المللی علیه داعش تصمیم گرفت حملاتش به داعش را متوقف کند و آنها را به سوی دفاع از منافع امریکا در عراق سوق دهد.
امریکایی ها حمله به سفارت خود در ایران در سال ۱۹۷۹ و در بیروت در سال ۱۹۸۳ و حمله به تفنگداران امریکایی در بیروت در اکتبر ۱۹۸۳ به یاد می آورند. ترور فاتحان بر داعش باعث تقویت داعش در عراق می شود و امکان احیای آن را در عراق و سوریه فراهم می کند. به گزارش اوت ۲۰۱۹ پنتاگون هنوز تعداد زیادی از هسته های خفته داعش در عراق و سوریه باقی است.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید