تاریخ: ۱۳:۳۹ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
ترور سردار سلیمانی: امریکا باعث اتحاد ایران و عراق شد

مامیکون باباییان

وستی کافکازا (روسیه)

ترور سردار سلیمانی در بغداد توسط امریکا، نشانگر موضع خصومت آمیز این کشور در قبال سیاست ایران در عراق است.
سرنگونی رژیم صدام حسین، امکانات گسترده ای را برای تحکیم مواضع تهران در این کشور فراهم ساخت. از آن زمان، ایران از حاکمیت مردم در عراق حمایت می کند. از سال های ۲۰۰۰ میلادی، سردار سلیمانی در عراق، سیاست ایران را پیش می برد و با تمامی مخالفان آمریکا در ارتباط بود.
سردار سلیمانی کنترل سیاست ایران در قبال عراق و از جمله، روابط دیپلماتیک را در دست داشت. در تمامی این سال ها، واشنگتن به خوبی، می دانست که زبدگان نظامی ایران برای ایجاد ارتباط مستقیم با عراق تلاش می کنند و سردار سلیمانی، شخصیت اصلی بشمار می رود. بدون تائید، سردار سلیمانی، ارسال تسلیحات و یا برقراری ارتباط با رهبران شیعه غیر ممکن بود.
از میان ۶۰ گروهک نظامی شیعه در عراق، ۴۵ گروهک با تهران ارتباط دارند. این هدف اصلی سردار سلیمانی بود.
ایران به شرکت کننده فعال در حیات سیاسی عراق تبدیل شده است و این نه فقط به عرصه نظامی، بلکه به عرصه های اقتصادی و فرهنگی نیز مربوط می شود. تهران از طریق اجرای پروژه های مشترک در عرصه نفتی و گازی با عراق، تلاش می کند تا در نرخ طلای سیاه تاثیر گذار باشد و از انزوای تجاری – نفتی رهایی یابد. هدف از تمامی پروژه های مشترک ایران و عراق، از میان بردن نفوذ امریکا است.
ترور سردار سلیمانی به آغاز جنگ میان امریکا و ایران منجر نخواهد شد، اما این به معنای آغاز موج جدید تنش ها در روابط تهران و واشنگتن است. سال های طولانی، تهران در سایه اقدامات امریکا، موفق شد تا از تشنجات در عراق و افغانستان به نفع خود استفاده کند.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید