تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
پیشنهاد روحانی به اردوغان در رابطه با تشکیل ائتلاف علیه ترامپ

استانیسلاف تاراسوف

رگنیوم (روسیه)

[آقای] حسن روحانی در جریان گفتگوی تلفنی خود با رجب طیب اردوغان، از او خواست تا گام مشترکی را در پاسخ به ترور سردار سلیمانی علیه امریکا بردارند.
آنکارا در برابر ترور سردار سلیمانی ساکت نمانده است. واکنش این کشور قاطع بود. وزارت امور خارجه ترکیه نیز اعلام کرده که به شدت، نگران افزایش تشنجات میان امریکا و ایران در منطقه است.
آنکارا با امریکا مشکلات جدی دارد، اما نه تا حدی که بخواهد، اتحادش را با این کشور متوقف کند. این مشکلات شامل همکاری با روسیه در عرصه نظامی و فنی و همچنین، کردها می باشد. اگرچه، ترکیه در مساله سوریه با ایران و روسیه متحد است، اما از لحاظ راهبردی، هنوز بر سر منافعش با این دو کشور به توافق نرسیده است.
پیشتر، آنکارا از تلاش خود برای توسعه روابطش با تهران سخن گفته بود: تبدیل شدن به متحد. در حال حاضر، اوضاع به شدت، تغییر کرده است. ترکیه توان میانجی گری خود را در خاور میانه از دست داده است. در حال حاضر، تهران به آنکارا تشکیل ائتلاف ضد امریکایی را پیشنهاد می کند.
به نوشته نشریه اتریشی The Conversation، در خاور میانه، مرحله جدیدی آغاز می شود که می تواند، امتناع ترکیه و ایران از رقابت در عرصه توسعه بهار عرب را به همراه داشته باشد. در حال حاضر، ترکیه به سوی اسلام گرایی پیش می رود و در چنین شرایطی، اختلافی میان ترکیه سنی و ایران شیعه وجود ندارد.
ایران و ترکیه می توانند به سرعت، وارد همکاری با یکدیگر شوند، زیرا هر دو کشور نگران فعالیت شورشیان کرد هستند. این دو کشور می خواهند، مانع از سرنگونی رژیم ها و فروپاشی کشورهای همسایه خود شوند.

ترکیه و ایران، دو قدرت غیر عربی در منطقه هستند. در این زمینه، این دو کشور دارای اتحاد ایدئولوژیکی می باشند. در صورت کامل شدن این اتحاد، پیامدهای آن برای خاور میانه قابل پیش بینی نیست.
به اعتقاد برخی از کارشناسان، حمایت ایران از اقدامات ترکیه در لیبی می تواند، سیگنالی در خصوص تشکیل اتحاد کامل میان این دو کشور باشد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید