تاریخ: ۱۳:۲۶ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
کاهش اجرای تعهدات: امکان بررسی مجدد توافق هسته ای وجود دارد

النار باینظراف

ایزوستیا (روسیه)

در دومای دولتی روسیه معتقدند که تمامی اعضای توافق هسته ای باید برای حفظ برجام با تهران، به پشت میز مذاکرات باز گردند. به گفته آلکسی چپ، معاون رئیس کمیته دومای دولتی در امور بین الملل، برای واشنگتن، حفظ منافعش از امنیت بین المللی ارجحیت دارد. در حال حاضر، دیگر اعضای برجام باید حداکثر تلاش خود را به کار برند تا بار دیگر، توافق هسته ای با ایران بررسی شود.
به اعتقاد کارشناسان، هنوز برجام پابرجا است و ایران مانند سابق، به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد تا از تمامی تاسیسات هسته ای اش بازدید کنند. این به معنای آن است که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست.
ایران با لغو محدودیت هایش در راستای تعداد سانتریفیوژها، می تواند به سطح دانش هسته ای اش در سال ۲۰۱۵ میلادی برسد که در آن ایام، کارشناسان هشدار داده بودند که طی سه الی چهار ماه آینده، تهران می تواند به سطح مورد دلخواه در غنی سازی اورانیوم برسد.
عدلان مارگویف، تحلیلگر انستیتوی مطالعات بین الملل، معتقد است: «ایران با برداشتن گام پنجم، می خواهد به امریکا به خاطر ترور سردار سلیمانی پاسخ تندی دهد. تهران به صورت رسمی، از برجام خارج نشده است. تمامی تعهدات کنار گذاشته نشده اند و این کشور ضمانت های خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی را اجرا می کند. این سخنان ایران در خصوص گام پنجم گزافه گویی بیش نیست».
به گفته آندری باکلیتسکی، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی، تهران ضمن کاهش اجرای تعهداتش، به بند ۲۶ برجام استناد می کند که براساس آن، در صورت خروج یک عضو، امکان توقف اجرای توافق وجود دارد.
در حال حاضر، بهترین گام برای اروپایی ها، صبر پیشه کردن تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکا است. در صورت پیروزی دموکرات ها، واشنگتن به اجرای تعهداتش براساس برجام باز خواهد گشت.
به گفته نیکلای کوژانف، کارشناس انستیتوی خاور میانه در آکادمی علوم روسیه، این خطر وجود دارد که اروپایی ها به مکانیسم حل و فصل اختلافات روی آورند و مساله را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به صورت جدی مطرح کنند.
براساس گزارش های رسیده، سردار سلیمانی به دعوت شخص عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، در بغداد حضور یافته بود تا در خصوص توافق صلح آمیز با سعودی ها گفتگو کنند. ظاهرا، چند دقیقه قبل از ترور سردار سلیمانی، امریکا به دولت عراق اجرای این عملیات را اعلام کرده بود و دولت عراق نیز با اجرای آن مخالفت کرده بود.
به اعتقاد ویاچسلاف ماتوزوف، شرق شناس، تصمیم پارلمان عراق در رابطه با خروج نیروهای امریکایی از کشور، فقط یک ژست سیاسی است.
روز دوشنبه مورخ ۶ ژانویه، در مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی در تهران، بیش از ۳ میلیون نفر از مردم شرکت کردند. این رقم نشانگر گرایشات ضد امریکایی در ایران است.
به گفته نینا محمدوا، مدیر بخش ایران در انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، در ماه فوریه، انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران برگزار خواهد شد. روشن است که رویارویی با غرب یکی از موضوعات اصلی برای تمامی جناح ها خواهد بود. پیش بینی می شود که در این انتخابات، جناح اصول گرا پیروز شود، زیرا بعد از جریانات اخیر، موضع جناح اصلاح طلب به شدت تضعیف یافته است


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 17 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید