تاریخ: ۱۵:۲۸ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
دلایل اصلی شکست امریکا در افغانستان

الکساندر بلوف

رگنیوم (روسیه)

هزاران صفحه از اسناد محرمانه منتشر شده توسط نشریه «واشنگتن پست» نشان می دهند که مقامات رسمی امریکا ارزیابی های منفی در رابطه با جنگ افغانستان را در اختیار افکار عمومی قرار نمی دهند و اطلاعات غیر موثقی را در این خصوص منتشر می کنند.
براساس این گزارش، پس از موفقیت سریع، اما کوتاه مدت امریکا در افغانستان، مقامات رسمی این کشور همواره، می گویند که در افغانستان در حال پیشرفت هستند. اما، مقامات امریکایی در سخنان خود، جنگ افغانستان را جنگ شکست خورده توصیف می کنند.
طی این مدت جنگ در افغانستان، بسیاری از نظامیان امریکایی برای هدف غیر قابل دسترسی کشته شده اند. دانیل دیویس، کارشناس سیاست خارجی، نوشته است: «امیدوارم افشای گزارش توسط واشنگتن پست باعث شود تا دولت ترامپ بر خلاف سیاست دولت های قبلی، جنگ در افغانستان را خاتمه داده و نظامیان را به خانه برگرداند».
مقامات نظامی امریکا در مورد تشخیص دقیق دشمن در افغانستان دچار مشکل بوده اند و قادر نبودند، تشخیص دهند که آیا القاعده دشمن است، یا طالبان. حتی، در مورد داعش نیز دچار تردید شده بودند.
فساد در دولت افغانستان به حدی رسیده که غیر قابل حل به نظر می رسد. جای تعجب ندارد که ماه ها پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هر دو نامزد مدعی پیروزی هستند.
پس از روی کار آمدن ترامپ، در رابطه با افغانستان سردرگمی هایی ایجاد شده است. برخی از نظامیان خواستار افزایش نیروها در افغانستان هستند و برخی دیگر هم این اقدام را بی فایده دانسته و به دنبال تقویت نیروهای افغان به جای اعزام نیرو هستند، زیرا این کار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. 


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

  مترجم: شادی اصغری

(Visited 96 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید