گروه: اخبار
تاریخ: ۸:۳۷ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
بوریس جانسون مجبور به واکنش شد

ایندیپندنت (انگلستان)

مترجم: نیلوفر جعفری کارشناس حوزه سیاست بین الملل

بوریس جانسون در نهایت سکوت  خود را درباره  بحران ایران شکست و خواستار آرامش شد، اما اضافه کرد: ” ما از مرگ سردار سلیمانی متاسف نخواهیم شد.

وی از تهران خواست به تهدیدات تلافی جویانه و انتقام جویانه خود پایان دهد اما گفت از تکرار حمایت وزیر امور خارجه خود از اقدام ایالات متحده جلوگیری می کند.

بوریس جانسون سکوت خود را در مورد ترور ژنرال ارشد نظامی ایران توسط امریکا شکست و از تهران خواست به تهدیدهای ” تلافی جویانه و انتقام جویانه ” خود پایان دهد.

او پس از بالا گرفتن انتقادها مبنی برعدم اظهار نظر در مورد این قتل- که همچنان در تعطیلات لوکس کارائیب می باشد – گفت پس از بازگشت به لندن با دونالد ترامپ و رهبران اتحادیه اروپا صحبت خواهد کرد.

جانسون در بیانیه کوتاهی گفت: که بریتانیا “از مرگ سردار ایرانی متاسف نخواهد بود.

وی اضافه کرد: “با این حال ، روشن است که تلافی جویی یا انتقام جویی به سادگی منجر به خشونت بیشتر در منطقه می شود و این به نفع هیچ کس نیست.”

داونینگ استریت اعلام كرد كه این تماس در پاسخ به تهدیدات انتقام جویانه تهران در برابر هشدار خصمانه آقای ترامپ مبنی بر بمباران ۵۲ نقطه ایران بود.

با این وجود ، آقای جانسون از سخنان قبلی منشی خود دومنیک راب در مورد حق “واشنگتن” برای اجرای این حمله هوایی که روز جمعه در فرودگاه بغداد اتفاق افتاد، حمایت کرد.

دومنیک راب با عصبانیت گفت: “انگلستان این موقعیت را درک می‌کند که آمریکا  با انتخاب قتل ژنرال سلیمانی مواجه شد و افزود که ایالات‌متحده” حق دفاع از خود ” را دارد.

جان مک دونل ، رهبر حزب کاگر، با توئیت در برابر این اظهارنظرها واکنش نشان داد: “حمایت دومنیک راب از اقدام بی پروا و بالقوه فاجعه آمیز ترامپ به خطر جنگ تمام عیار می افزاید.”

لیزا نندی، یکی از مخالفان رهبری کار، اظهار داشت که امتناع انگلستان از انتقاد به دلیل انتظار انگلیس  از امریکا برای معامله تجاری پس از خروج از اتحادیه اروپا است.

در این بیانیه آمده است که آقای جانسون “پیش از گفتگو با آنگلا مرکل و امانوئل مکرون” با دیگر رهبران و دوستان عراقی ما “صحبت خواهد کرد.

وزیران قرار است روز دوشنبه برای بحث در مورد بحران، که ترس از جنگ همه‌جانبه را افزایش داده‌است، ملاقات داشته باشند، اما هیچ بیانیه‌ای از سوی نمایندگان پارلمان تا روز سه‌شنبه صادر نمی شود.

پیش از این، یک لایحه الزام‌آور که توسط پارلمان عراق تصویب شد خواستار اخراج همه نیروهای خارجی شد.

(Visited 101 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید