تاریخ: ۱۲:۱۹ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
رئیس سازمان ملل پس از کشته شدن ژنرال ارشد ایرانی در حمله هوایی آمریکا خواستار تنش زدایی در منطقه خلیج فارس شد

سازمان ملل متحد

مترجم: نیلوفر جعفری کارشناس حوزه سیاست بین الملل

پس از کشته شدن یک ژنرال ارشد ایرانی در عراق در یک حمله هوایی که توسط ایالات‌متحده انجام شد، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نگرانی عمیق خود را نسبت به آخرین افزایش تنش در منطقه خلیج ابراز کرده‌ است.
سخنگوی سازمان ملل، فرهان حق، در بیانیه ای که صبح روز جمعه منتشر شد، گفت كه رئیس سازمان ملل همواره طرفدار کاهش تنش ها بوده‌است، وی افزود: “این زمانی است كه رهبران باید حداكثر خویشتنداری را اعمال كنند.”
براساس بیانیه صادر شده توسط وزارت دفاع آمریكا، ژنرال قاسم سلیمانی، رئیس نیروی قدس ایران، در حومه فرودگاه بغداد هدف حمله قرار گرفت و كشته شد.
براساس گزارش رسانه ها، رهبر شبه نظامیان عراق، ابو مهدی المهدنس، نیز در میان کشته شدگان بود. گروه كتائب حزب الله در حمله موشکی كه هفته گذشته یك پیمانکار غیرنظامی آمریكا در عراق را كشته بود، از طرف آمریكا مقصر شناخته شده بود و به اعتقاد آمریکا ابو مهدی المهندس گروهی از شبه نظامیان را در عراق هماهنگ با ایران رهبری می کرده است.
رهبر عالی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای با انتشار بیانیه ای خواستار سه روز عزای عمومی به دنبال درگذشت ژنرال سلیمانی شد و گفت که اقدامات تلافی جویانه برای حملات آمریکا صورت خواهد گرفت.
دربیانیه دبیر کل سازمان ملل آمده است : “این زمانی است که رهبران باید حداکثر خویشتنداری را اعمال کنند.” “جهان توان تحمل جنگ دیگری را در خلیج فارس ندارد.”
در گفتگو با خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، آقای فرهان حق سخنگوی سازمان ملل اظهار داشت که آقای گوترش و سفیر آمریکا در سازمان ملل در مورد اوضاع در طی نیم ساعت گذشته صحبت کرده است، اما جزئیات تماس را بیان نکرده است.
وی گفت كه سازمان ملل به كار گسترده خود در عراق ادامه خواهد داد و ماموریت سازمان ملل متحد در آنجا ، UNAMI ، به حمایت جدی از ثبات در سراسر كشور ادامه خواهد داد. آقای فرهان حق گفت در حال حاضر تغییری در گزارش اعزام پرسنل سازمان ملل وجود ندارد.
نماینده ویژه سازمان ملل: عراقی‌ها شایسته ثبات و صلح هستند.
نماینده ویژه سازمان ملل، ژانین هننیس پلاسچر، در پاسخ به پیام رئیس سازمان ملل متحد با بیان اینکه اگر محدودیت توسط رهبران سراسر منطقه نشان داده نشود، نتیجه می تواند “چرخه خشونت آمیز دیگری باشد.”

وی در توییتر گفت: “مدت طولانی است.” شاهد نمایش مسابقات مختلف قدرت بوده ایم. عراقی ها مستحق ثبات و صلح هستند.
در مجموعه‌ای از توئیت ها، کارشناس مستقل سازمان ملل در مورد محاکمه غیر قانونی، به طور خلاصه یا مستبدانه، Agnes Callamard، قانونی بودن را تحت قانون بین‌المللی اعتصاب ایالات‌متحده مورد سوال قرار داد و از سازمان ملل خواست تا از “ابزار قانونی و خط‌مشی” در اختیار خود استفاده کند تا در این زمینه بیشتر موثر باشد.

(Visited 87 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید