تاریخ: ۱۱:۴۴ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
سکوت بوریس جانسون در مورد ترور سردار سلیمانی  پرسرو صداست

گاردین (انگلیس)

مترجم: نیلوفر جعفری کارشناس حوزه سیاست بین الملل

سیاستمداران انگلستان از نخست وزیر این کشور به دلیل عدم رسیدگی به بحران خاورمیانه به بهانه تعطیلات خود در موستایک انتقاد کردند.
بوریس جانسون شنبه شب به دلیل عدم قطع تعطیلات کارائیب، با انتقاد شدید روبرو شد زیرا خاورمیانه با یکی از شدیدترین بحران ها پس از جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ روبرو شده است.
زمانی که رهبران جهانی برای ترور ژنرال ارشد ایران، قاسم سلیمانی، در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در بغداد در ساعات ابتدایی جمعه اقدام می کردند، جانسون در جزیره مستیک ساکت مانده و در آنجا با همسر آینده اش، کری سیموندز تعطیلات خود را می گذاراند.
داونینگ استریت گفت جانسون روز یکشنبه به انگلستان برمی گردد و وزیر امور خارجه، دومینیک رهاب، این هفته برای گفتگو با وزیر امور خارجه آمریكا، مایك پومپئو در خاورمیانه به عنوان موضوع اصلی به واشنگتن سفر خواهد كرد.

شنبه شب، وزیر دفاع، بن والاس، اعلام كرد كه ناوهای جنگی HMS Montrose و HMS Defender برای انجام اسكورت کشتی های بازرگانانی زیر پرچم انگلیس به تنگه هرمز باز می گردند.
وی گفت: “دولت در این زمان تمام اقدامات لازم را برای محافظت از کشتی ها و شهروندان ما انجام خواهد داد.”
از جانسون پس از بازگشت به پارلمان پس از وقفه کریسمس و سال نو انتظار می رود سه شنبه نمایندگان مجلس را درباره بحران جمع کند.
اما وقتی هشتگ #wheresBoris (بوریس کجاست؟) درتوییتر گسترش پیدا کرد، سیاستمداران مخالف از جانسون انتقاد کردند اظهار داشتند که او از ناراحت کردن رئیس جمهور دونالد ترامپ، که دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرده بود، ترسیده است.
منابع Tory گفتند که احتمالاً سکوت وی بخشی از تلاش او برای هماهنگی با رهبران اتحادیه اروپا – که می گویند برای اینکه شرایط را تحت الشعاع قرار ندهید، کم ترحرف بزنید – می باشد.
امیلی ترنبری وزیر امور خارجه در سایه انگلیس گفته است :”
تعجب آور است که جانسون هنوز در مورد بحران ایران که ” در آستانه تبدیل شدن به یک جنگ حتی مخرب تر و فاجعه بارتر از عراق یا سوریه “است. اظهار نظری نکرده است.
او می گوید: “آیا او از عصبانی کردن رئیس جمهور ترامپ می ترسد؟ یا به همین سادگی است که چون او در آفتاب کارائیب استراحت می کند، واقعا اهمیتی نمی دهد.
اد دیوی، رهبر کنونی دموکرات های لیبرال، گفت سکوت جانسون پرسر و صدا است. وی گفت: “نخست وزیر باید اکنون صحبت کند و روشن کند که انگلیس در تکرار اشتباهات جنگ عراق از ایالات متحده پشتیبانی نخواهد کرد.”
ایان بلکفورد، رهبر SNP در وست مینستر، گفت که او سکوت جانسون را “کاملاً خارق العاده” می داند و افزود: “مسئولیت آشکار وی به عنوان نخست وزیر انگلیس وجود دارد که در یک وضعیت بسیار خطرناک صحبت کند. همه ما خواستار آرامش هستیم. ”

بلكفورد در پاسخ به این سؤال كه آیا وی معتقد است كه جانسون نگران ناراحت كردن دوست خود ترامپ است ، تأكید كرد: “وی نخست وزیر انگلیس است و باید در چنین مواقعی بدون ترس و مصلجت اندیشی صحبت كند.”

یک وزیر پیشین با تجربه اتحادیه اروپا و خاورمیانه گفت که وی معتقد است تصمیم جانسون برای صحبت نکردن بخشی از یک استراتژی عمدی است که با سایر رهبران اتحادیه اروپا هماهنگ شده است. “ما هنوز عضو اتحادیه اروپا هستیم [تا ۳۱ ژانویه] و فکر می کنم تعلل برای فکر در مورد این پاسخ صحیح است. ”
جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین نیز روز شنبه در مورد سفر به عراق هشدار داد. البته این اقدام وی پس از آن صورت گرفت که وزارت امور خارجه توصیه های خود را برای مسافران انگلیس به روز کرد و هشدار داد از سفر عراق به غیر از سفرهای ضروری به اقلیم کردستان خود داری کنند،  زیرا ایالات متحده یک بازی خطرناک را شروع کرده است. وی گفت: “این یک بازی خارق العاده بسیار خطرناک است، زیرا هر دو طرف محاسبه كرده اند كه طرف مقابل توانایی تحمل ندارد و نمی خواهد به جنگ برود.”
وی گفت: “بنابراین آنها کارهای بسیار افراطی انجام می دهند، نه فقط ترور سردار سلیمانی … بمباران تأسیسات نفتی عربستان سعودی نمونه دیگری است. درست است که هیچ یک از طرفین نمی خواهند به جنگ بروند اما این واقعیت نیز وجود دارد که وقتی اتفاقاتی از این دست رخ می دهد، هر دو طرف ناچار به واکنش می شوند و این خطری بزرگ در این شرایط است. “

(Visited 177 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید