تاریخ: ۸:۲۳ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
آیا شرق دریای مدیترانه عرصه جنگ های سال ۲۰۲۰ بر سر نفت و درآمدهای حاصل از آن شده است؟

عصام نعمان

القدس العربی (انگلستان)

جنگ های قرن بیست و یکم به نظر می رسد در حوزه شرق دریای مدیترانه باشد و در این میان چهار میدان احتمال دارد درگیر آن شود.
نخستین این عرصه ها جنگ میان لبنان و اسرائیل خواهد بود. به این ترتیب که اسرائیل به برپایی تاسیسات حفاری و سکوهای استخراج نفت و گاز در منطقه دریایی شمال فلسطین اشغالی در نزدیکی منطقه اقتصادی جنوب لبنان را آغاز کرده است. دراین میان دبیر کل حزب الله بارها تهدید کرده در نابود کردن تاسیسات نفتی اسرائیل در دریا درصورتی تردید نخواهد کرد که اسرائیل مانع از استخراج نفت از سوی لبنان شود یا منابع این کشور را از دریا به سرقت برد.
دومین عرصه میان سوریه و آمریکا است. به این ترتیب که میدان های نفتی شمال شرق این کشور به ویژه در شمال دیر الزور که تحت سیطره داعش بود، پس از آزاد سازی به دست نیروهای کردی تحت حمایت آمریکا افتاده است و آن ها مانع از سیطره دوباره دولت سوریه بر این میدان ها می شوند.
سومین عرصه میان ترکیه از یک سو و مصر،اسرائیل و قبرس یونان است که این سه میان خود توافقی برای تقسیم منابع دریایی منطقه ای آن امضا کرده اند.
چهارمین عرصه درگیری میان مصر و ترکیه خواهد بود چرا که ترکیه با ادعای حقوقی و سیطره بر منطقه امتداد یافته از سواحل جنوبی خود تا سواحل شمالی لیبی احتمالا میدان نفتی و گازی ظهر مصر را تهدید می کند یعنی میدانی که در حد فاصل منطقه دریایی ترکیه و لیبی واقع شده است.
پیامدها و تاثیرات احتمال وقوع جنگ میان کشورهای منطقه ای گفته شده و نیز اسرائیل و حزب الله که به قدرتی منطقه ای تبدیل شده است به تنها طرف های گفته شده محدود نمی شود بلکه شامل دو قدرت بزرگ آمریکا و روسیه نیز می شود که منافع و سیاست هایشان با منافع بازیگران منطقه ای گفته شده تداخل پیدا می کند.
در این میان ایران نیز در کمک به سوریه و عراق تردید نخواهد کرد درصورتی که ببیند امنیت ملی اش با مداخله نظامی آمریکا در این کشورها تهدید می شود.
به اختصار می توان گفت کشمکش های منطقه ای و حتی بین المللی بر سر گاز به ویژه پس از افزایش نیاز به آن به عنوان جایگزین نفت احتمال وقوع برخوردها و درگیری ها را افزایش می دهد و احتمال تبدیل آن جنگ های شدید بعید نیست.


منبع:اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 70 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید