تاریخ: ۹:۴۴ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
لبنان…تنگنای حکومت و تنگنای قیام مردمی

سعد کیوان

العربی الجدید (انگلستان)

قیام مردم لبنان اکنون با پرسش های دشواری روبرو است. از جمله این پرسش ها این است که آیا به ارکان قدرت اجازه می دهد با تشکیل دولت و کابینه، انقلاب و خواسته های مردم را دور بزنند؟آیا به نبرد خود برای براندازی ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان ادامه می دهد یا تنها به سرنگونی حریری اکتفا می کند؟
چنانچه توده مردم در جهت به شکست کشاندن ماموریت دیاب تلاش کنند در دام همدردی با حریری و تمایل اهل سنت گرفتار می شوند اما مجبور کردن دیاب به عدم تکمیل ماموریت خود به نظر راهی ضروری برای رفتن به سمت اخراج عون از کاخ ریاست جمهوری است و قیام را از افتادن در  باتلاق فرقه گرایی دور می کند.
سید حسن نصرالله به نظر می رسد تقریبا تنها طرفی است که خطوط بازی قدرت را در دست دارد و می خواهد آن رابه گونه ای اداره کند که فشارها را کاهش دهد و حمایت آمریکا و اروپا را از دولت دیاب بدست آورد.
اما در این راستا برخی فعالان باور دارند دیگر حزب الله نمی تواند معجزه ای کند چرا که در جلوگیری از استعفای حریری یا نگه داشتن باسیل در جایگاهش شکست خورد و اکنون از شرط تشکیل حکومت تکنوکرات ها و سیاستمداران عقب نشینی کرده است.
در این میان صدور قانون “سزار” از سوی آمریکا اهمیت بسیاری دارد زیرا با اعمال تحریم نظام سوریه و تعامل کنندگان با این نظام راه را به روی ایفای نقش از سوی حزب الله و متحدان اسد به ویژه جبران باسیل می بندد که درصدد بودند تاجران لبنان و شرکت های خارجی را وارد طرح های بازسازی سوریه کنند.
به این ترتیب محاسبات حزب الله با محاسبات جریان عون تناقض پیدا می کند که تنها درصدد نفوذ داخلی و حفظ قدرت خود در حکومت است. این مسئله از نظر  قیام کنندگان فرصتی است تا بر حکومت فشار وارد آورند. آیا تمرکز این فشارها برای استعفای عون خواهد بود؟


منبع:اداره کل رسانه های خارجی

مترجم:  مهری بهرامی

(Visited 17 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید