تاریخ: ۱۱:۵۷ :: ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
طرح های آمریکا برای افغانستان و منطقۀ هند و اقیانوس آرام

مارکو پیتزورنو

ایل جورناله (ایتالیا)

پس از دیدار اخیر سناتور گراهام، میل به کاهش تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در خاک افغانستان از ۱۳۰۰۰ یگان کنونی به ۸۶۰۰ یگان آشکار است. وزیر دفاع آمریکا اخیراً در مصاحبه ای اعلام کرده بود که قصد دارد راهبرد کشورش را تغییر داده و بخشی از سربازان را که اکنون در افغانستان حضور دارند در منطقۀ هند و اقیانوس آرام مستقر سازد به نحوی که بتوان با تهدیدات احتمالی چین به مقابله پرداخت.
به نظر می رسد که طرح های راهبردی پنتاگون خط مشی را دنبال کنند که بیشتر به سمت کاهش تمرکز بر ایران و سوریه متمایل باشد. هزینه های نظامی برای این لشکرکشی ها منابع اقتصادی را که دولت آمریکا برعکس قصد دارد تماماً صرف جبهۀ ضدچینی متمرکز سازد، جذب خود می کند.
نگرانی بیشتر دولت آمریکا منطقۀ AD/A۲ در آسیا- آرام است که میان تایوان و دریای چین جنوبی تمرکز دارد. این منطقۀ راهبردی چین به واسطۀ سامانه ای متشکل از موشک های بالستیک و کروز محدود شده است. در ضمن محیط آن مجهز به سامانه های دفاع هوایی و دریایی است که هدفشان جلوگیری از عملیات نظامی آمریکا در منطقه است.
بنابراین به نظر می رسد که طرح های پنتاگون در خصوص انتقال نیروها از افغانستان به این منطقه قابل توجیه باشد. تنش ها سر به فلک نهاده اند و ناظران بین المللی در خصوص تنش زدایی از طریق فعالیت های دیپلماتیک به منظور جلوگیری از وقوع یک تنش بی سابقه ابراز امیدواری می کنند.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 34 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید