تاریخ: ۹:۴۳ :: ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
شکست دیپلماتیک در پاکستان

زاهد حسینی

دان (پاکستان)

تازه ترین شکست در سیاست خارجی ناشی از تصمیم آخرین لحظه برای خروج از نشست کوالالامپور، بیانگر شیوه ترامپ گونه عمران خان در برخورد با مسائل حساس سیاسی است که بیشتر از روی احساس و نه عقل و تدبیر اتخاذ شده است.
اگرچه تصمیم برای شرکت در این نشست بدون ارزیابی منافع و زیان های آن غیرعقلانی بود ولی این عملکرد بیانگر افولی تازه در دیپلماسی دولت پاکستان است و باعث کاهش اعتبار ما در میان دوستانی می شود که چشمان خود را به روی آنها بسته ایم.
جدای از توضیخاتی که دفتر وزارت خارجه در مورد این تصمیم داده است، اظهارات اردوغان را در این مورد که فشار عربستان علت عقب نشینی ناگهانی پاکستان از شرکت در این نشست بوده است، باید جدی گرفت.
چه چیزی حقارت بار تر از این است که یک کشور مستقل به دستور کشور دیگری تن دهد؟ این مایه شرمساری از همه جهات است. هیچ سابقه تاریخی در مورد اجازه دادن پاکستان به کشور دیگری برای تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی و تنظیم روابط آن با دیگر کشورها وجود ندارد.
ما خود را از جنگ های داخلی در خاور میانه دور نگه داشته و از اعزام نیرو به یمن برای کمک به عربستان خودداری کرده ایم. پس اکنون چه شده است؟
مشکل اصلی حزب حاکم بر پاکستان رویکرد غیر جدی آن به مسائل مهم سیاست خارجی است. عربستان به یقین بر پاکستان نفوذ قدرتمندی اعمال می کند که علت آن وابستگی فزاینده مالی ما به ریاض است، ولی ما در گذشته در برابر این فشارها مقاومت کرده و سیاست های مستقلی را اتخاذ کرده ایم. عمران خان باید پیش از هرگونه تعهدی برای شرکت در کنفرانس های خارجی همه جوانب را مورد نظر قرار دهد.
اگرچه مخالفت عربستان با نشست کوالالامپور به این بهانه که سازمان همکاری های اسلامی را تضعیف می کند، غیر مشروع است ولی این مخالفت بیانگر اختلاف در میان کشورهای اسلامی است.
تن دادن عمران خان به فشارهای عربستان،و سخن گفتن او از میانجی گری میان ایران و عربستان را زیر سوال می برد . اگرچه حمایت عربستان از اقتصاد دچار کمبود نقدینگی پاکستان مهم است، رویداد اخیر بر خطر فرو رفتن کشور در بازی قدرت منطقه ای تاکید می کند. شرایط پیچیده خارجی در اطراف پاکستان نیاز به مدیریت مدبرانه روابط خارجی را ضروری می سازد.
اعتبار دیپلماتیک پاکستان در خلال سال های گذشته و به علت بی ثباتی های سیاسی واقتصادی از بین رفته است و در صورتی که مساله کشمیر حل و فصل نشود کشور در خطر جنگ قرار خواهد گرفت ولی عمران خان نتوانسته است در این مورد نیز سیاست روشنی اتخاذ کند.
اختلافات سیاسی داخلی و وابستگی اقتصادی به کشورهای دیگر این پرسش را مطرح می کند که آیا می توانیم برای منافع خود در مجامع بین المللی قاطعیت نشان دهیم یا خیر. رویداد اخیر نشان داد که دولت در مقابله با مسائل به سرعت درحال تغییر ژئوپلتیک در منطقه ناتوان است و متاسفانه فاقد مهارت در این عرصه هستیم، که نیاز بلوغ سیاسی دارد.

منبع : اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مفید علیزاده

(Visited 43 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید