تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
ایران را اعتقاد و امید نجات می دهد

ستپوشوا لوبوف

پراودارو (روسیه)

چرا در عرصه ژئو سیاسی ایران تا این حد مهم است؟ ویژگی این کشور چیست؟ در واقعیت، در ایران و حول آن چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ هدف از تحریم های دائمی غرب علیه این کشور چیست؟ آیا ایران قادر است، در برابر فشار تحریم ها مقاومت کند؟ در این مقاله، به نظرات رجب صفراف، مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر، می پردازیم.
ایران یک کشور بزرگ در زمینه انرژی در جهان می باشد. این کشور از موقعیت ویژه ژئو سیاسی برخوردار است. کسی که رهبری این کشور را عهده دار است، در واقع، رهبر کل جهان اسلام محسوب می شود. در این زمینه، دوستی امریکا با عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دوستی اجباری بشمار می رود. این دوستی در راستای تضعیف مواضع ایران است. اقتصاد ایران بسیار بزرگ است. اخیرا، رئیس جمهور این کشور اعلام کرده که در ایران، معدن جدید نفتی کشف شده است. گفته می شود که این معدن ۵۳ میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد. اگر این حجم را براساس دلار ارزیابی کنیم، ارزش آن تقریبا چهار تریلیون دلار می باشد. اگر ایران روزانه پنج میلیون بشکه در روز استخراج کند، این مقدار برای ۱۲۰ سال آینده اش کافی خواهد بود.
در زمینه گاز، شرکت گاز پروم، شرکت بزرگی محسوب می شود. گاز پروم روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می کند. ایران نیز تقریبا، یک ماه پیش، در معدن پارس جنوب ۹۵۰ میلیون متر مکعب گاز تولید کرد. در این زمینه، ایران تقریبا به پای روسیه رسیده است. براساس طرح های مجلس شورای اسلامی، قرار است، طی دو سال آینده، تولید و استخراج گاز در ایران به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسد. این عرصه های ایران برای کشورهای اروپایی بسیار مهم است و از این رو، این کشورها در کشورهای ثالث گوناگون، شرکت های میانجی خود را برای استفاده از بازار ایران تاسیس می کنند.
اما، باید گفت که در ایران نه فقط شرکت های اروپایی، بلکه تکنولوژی پیشرفته جهان و سرمایه گذاری های غرب وجود ندارد. این روند برای ایران بد تمام می شود. اما، در این کشور، شرایط مساعدی برای حضور شرکت های روسی حاکم است. اما، شرکت های روسی نیز از حضور در این کشور امتناع می کنند و به دنبال منافع خود در دیگر کشورها هستند. در حال حاضر، در ایران شرایط بسیار خوبی وجود دارد و ما این فرصت ها را از دست می دهیم. حجم کلی مبادلات کالا میان روسیه و ایران ناچیز است. در سال گذشته، این حجم به ۱ میلیارد و ۷۲۵ میلیون دلار رسید و این حجم فقط ۰,۰۲ درصد از حجم کلی مبادلات کالای روسیه با دیگر کشورها را شامل می شود.
اما، در سال های اخیر، ایران پایداری و مقاومت خود را اثبات کرده است. ده ها سال از اعمال تحریم ها علیه این کشور می گذرد. اما، ایران همچنان کشور محکم و پایداری است. دو عامل بسیار مهم ایران را نجات می دهند: اکثریت مردم ایران مذهبی هستند. آنان اعتقاد راسخی به خداوند دارند. آنان معتقدند که خداوند روزی رسان است. این یعنی، امید.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

  مترجم: شادی اصغری

(Visited 130 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید