تاریخ: ۱۰:۴۶ :: ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
بودجه ایران، آمریکا را به چالش می کشد

توماس زایبرت

تاگس اشپیگل (آلمان)

روز یکشنبه [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مجلس تهران “بودجه مقاومت” را ارائه کرد. به گفته وی، بودجه سال جدید به “دشمن” نشان می دهد که ایران اجازه نخواهد داد تحریم های اقتصادی این کشور را به زانو در آورند. رئیس جمهور همچنین از “سرمایه گذاری” پنج میلیارد دلاری روسیه سخن گفت.

بودجه سال جاری نشان می دهد در حالی که اعتراضات اخیر علیه افزایش قیمت بنزین نشانه نارضایتی مردم ایران از سیاست های [آقای] روحانی هستند، اما ایران با خطر فروپاشی اقتصادی و تغییر رژیم روبرو نمی باشد. البته شکی نیست که تحریم های آمریکا ضربه سختی به ایرانی ها وارد کرده: براساس تخمین صندوق بین المللی پول، اقتصاد ایران امسال نزدیک به ده درصد کاهش خواهد یافت.

با وجود این، پس از اعمال مجدد تحریم های آمریکا، اقتصاد ایران مقاومت بسیار بیشتری در مقایسه با آنچه سیاستمداران واشنگتن انتظار و آرزو داشتند، از خود نشان داده است. چندین علت برای این وضعیت وجود دارد: از یک سو صندوق ذخیره ملی که حجم آن بیش از ۹۰ میلیارد دلار تخمین زده شده، می تواند به عنوان یک حائل و ضربه گیر مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر، تحت دولت [آقای] روحانی، خودکفایی کشور در زمینه تولید مواد غذایی به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. علاوه بر این، دولت تهران در تلاش است تا وابستگی خود را به نفت کاهش دهد.

همانطور که سرمایه گذاری اخیر روسیه نشان می دهد ، دریافت کمک از خارج کشور برای ایران اگرچه دشوار بوده، اما غیرممکن نیست. ایران با ایجاد ارتباط نزدیک تری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان می خواهد تجارت خارجی خود را تقویت کند و همکاری با چین را نیز گسترش می دهد.

حجم بودجه [آقای] روحانی حدود ۴۰ میلیارد دلار می باشد که نسبت به سال گذشته ده درصد افزایش یافته است. با اعطای یارانه های غذایی و دارویی که بخشی از آن با درآمد اضافی ناشی از افزایش بحث برانگیز قیمت بنزین پرداخت می شود، [آقای] روحانی می خواهد به وضعیت فقیرترین طبقات اجتماعی کمک کند.

نمی توان انتظار داشت که این تمهیدات اعتراض کنندگان را راضی کند. با این حال، حکومت مصمم است با هر گونه شورشی با تمام قوا مقابله کند. همچنین، تهران امیدوار است که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از کاخ سفید خارج شده و جانشین وی به سیاست “فشار حداکثری” آمریکا پایان دهد. حداقل تا آن زمان، اقتصاد ایران به یافتن راه ها و روش هایی برای بقا به رغم عدم دسترسی به بازار آمریکا ادامه خواهد داد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

(Visited 83 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید