تاریخ: ۱۳:۲۴ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
احتمال پایان یافتن جنگ داخلی لیبی با پیروزی حفتر

موستافین راویل

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

ارتش ملی لیبی خلیفه حفتر از شانس پیروزی در جنگ داخلی در کشورش برخوردار شده است. در لیبی، نگرانی ها پیرامون امضای قرارداد میان ترکیه و دولت واحد ملی پیرامون همکاری نظامی افزایش یافته است. در خارج از لیبی نیز نگرانی ها در رابطه با این موضوع افزایش یافته است. براساس گزارشات رسانه های گروهی عربی، نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان، و سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، از غیر قانونی بودن توافق ها میان طرابلس و آنکارا در زمینه نظامی سخن گفته اند. این سند در راستای آماده سازی کادر نظامی دولت واحد ملی و همچنین، توسعه روابط میان نظامیان دو کشور است. به اعتقاد دنیوس، احتمال دارد، طرابلس با کمک ترکیه به نقض تحریم سلاح ادامه دهد. افزون بر آن، این وزیران امور خارجه معتقدند که سراج ضمن امضای این سند، اختیارات خود را افزایش داده و ترکیه نیز در امور داخلی لیبی مداخله می کند و این مغایر با تلاش ها برای حل و فصل سیاسی بحران لیبی است.
و این در حالی است که ترکیه کمترین توجهی به این اتهامات دیپلماتیک ندارد. از کسی پنهان نیست که از مدتها پیش، آنکارا ضمن ارسال تسلیحات به هواداران سراج، تحریم تسلیحاتی را نقض می کند. ترکیه در آموزش، برنامه ریزی و سازماندهی اقدامات نظامی در لیبی نیز مشارکت دارد. اما، آنچه که واقعا، می تواند اوضاع فعلی لیبی را تغییر دهد و دوباره، پیروزی را برای خلیفه حفتر به همراه داشته باشد، سخنان اخیر شیخ های منطقه مصراته است. آنان در خصوص اقدامات سراج که به اعتقاد آنان، عملا، منافع ملی این کشور را به نفع ترکیه به خطر می اندازد، ابراز نگرانی کرده اند. شبه نظامیان مصراته نظامیان منضبط، مسلح و آموزش دیده ای هستند. آنان مدافع آزادی و استقلال هستند و در میان آنان، هواداران اخوان المسلمین نیز حضور دارند.
اگر اکنون، شیخ های قبایل که تاکنون، ساکت مانده بودند، تصمیم به جدایی از سراج و دولتش گرفته باشند، همه چیز تغییر خواهد کرد. در چنین شرایطی، گروه های مخالف حفتر به شدت، ضعیف خواهند شد و این روند به نوبه خود، به تغییر موازنه نظامی نیروها به نفع حفتر تمام خواهد شد.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

  مترجم:شادی اصغری

(Visited 67 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید