تاریخ: ۱۳:۱۸ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
عربستان سعودی کاهش هماهنگ تولید نفت خام اوپک را پیشنهاد خواهد داد

ماسانوری توبیتا

نیکی (ژاپن)

عربستان سعودی بزرگترین کشور صادرکننده نفت خام جهان در اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام ( اوپک ) و روسیه که روز پنجم و ششم دسامبر برگزار خواهد شد ، تقویت کاهش تولیدنفت خام را پیشنهاد خواهد داد. عربستان سعودی در این اجلاس علاوه بر تمدید دوره کاهش تولید که اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی به پایان خواهد رسید ، کاهش تولید گسترده را هم مدنظر دارد. عربستان سعودی در صدد است در آستانه عرضه اولیه سهام شرکت دولتی آرامکو قیمت نفت خام را افزایش دهد. اما از اینکه عربستان سعودی خواهد توانست روسیه را به کاهش تولید نفت خام متقاعد کند ، نظر بازار نفت را به سوی خود جلب کرده است.
با تلاش اوپک و روسیه میزان تولید نفت خام از ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی تا اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی به میزان سطح پاییز سال ۲۰۱۸ میلادی یا به عبارتی به میزان یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز کاهش یافته است. پیش بینی می شود که در چارچوب این اجلاس کاهش تولید نفت خام سه ماه دیگر یا به عبارتی تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شود. افزون بر این به نظر می رسد عربستان سعودی برای کاهش تولید در سطح گسترده در پشت پرده با کشورهای عضو و روسیه رایزنی خواهد کرد. وزیر نفت عراق روز یکم دسامبر در بغداد در جمع خبرنگاران اظهار داشت:« انتظار می رود در خصوص کاهش مازاد به اندازه چهارصد هزار بشکه در روز مذاکره شود. » از سوی دیگر ، وزیر انرژی روسیه روز بیست و نهم نوامبر با اشاره به اینکه:« بهتر است تا حول و حوش ماه آوریل صبر کنیم و سپس در خصوص تمدید یا عدم تمدید تصمیم بگیریم »‌ دیدگاهی محتاطانه به تقویت کاهش تولید نفت خام نشان داده است.
جنگ تجاری چین و آمریکا بر عرضه و تقاضای نفت خام هم سایه افکنده و همین امر موجب شده است آمریکا که در خارج از چارچوب کاهش تولید نفت خام اوپک قرار دارد ، تولید نفت شیل را افزایش دهد. یک منبع آگاه در همین راستا گفت:« کاهش مازاد تولید نفت خام صورت نگیرد ، نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی با عرضه بیش از حد نفت خام رو به رو خواهیم شد. »
حتی با تقویت کاهش تولید نفت خام از طریق کاهش سهم فعلی تولید نفت خام اعضای اوپک هم ممکن است قیمت نفت خام افت کند که در این صورت بر قیمت شرکت آرامکو هم تاثیر خواهد گذاشت. چنانچه چنین امری صورت گیرد بودجه طرح اصلاحات عربستان سعودی به رهبری محمد بن سلمان کاهش خواهد یافت و ممکن است همین امر موجب توقف طرح شود.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید