تاریخ: ۱۳:۰۹ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
سیاست اروپا در قبال ایران؛

میشل ابونجم

الشرق الاوسط (انگلستان)

سیاست کشورهای اروپایی که به طور مستقیم با پرونده هسته ای ایران سر و کار دارند بین دو گزینه در نوسان است. نخست: تهدید به استفاده از «ساز و کار حل اختلاف» ذکر شده در برجام که نتیجه آن بازگشت این پرونده به شورای امنیت و احتمالا ازسرگیری تحریم های بین المللی علیه ایران است. دوم: ادامه تاکید بر حمایت از برجام و پایبندی به آن و سماجت بر کمک به ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا از طریق فعال کردن ساز و کار مبادلات تجاری اروپایی موسوم به «اینستکس».
فقدان خط مشی سیاسی روشن از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان موجب شده است موضع آنها از تهدید به فعال کردن ساز و کار حل اختلاف تا اشاره به فعال کردن اینستکس که تاکنون هیچ نتیجه ملموسی نداشته و در چارچوب آن هیچ مبادله ای صورت نگرفته است، در نوسان باشد.
منابع دیپلماتیک اروپایی می گویند نشست سران کشورهای عضو ناتو در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (دیروز و امروز) در لندن که پرونده هسته ای ایران نیز با حضور رئیس جمهور آمریکا در آن مطرح خواهد شد، مشخص خواهد کرد آیا دونالد ترامپ قصد دارد به سرسختی خود ادامه دهد یا این که با خواسته اروپایی ها و از سرگیری میانجی گری پاریس موافقت خواهد کرد. همچنین نشست روز جمعه آینده در وین با حضور ایران و کشورهای باقی مانده در برجام مشخص خواهد کرد ایران در راستای خروج از توافق هسته ای، قصد دارد چه گام هایی بردارد.
آنچه غربی ها را نگران می کند، تصمیمی است که تهران قصد دارد تا ششم ژانویه در چارچوب پنجمین گام خود برای کاهش پایبندی به برجام اتخاذ کند. هدف ایران، فشار بر امضا کنندگان برجام غیر از آمریکا است تا خسارت ناشی از تحریم های آمریکا را جبران کنند. اروپایی ها نگرانند به علت اقدامات ایران، در شرایطی قرار گیرند که نتوانند به پایبندی به توافق هسته ای ادامه دهند. تهدید هفته گذشته ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه مبنی بر فعال کردن ساز و کار حل اختلافات در همین راستا و به عنوان «سلاحی بازدارنده» مطرح شد.
ظاهرا اروپایی ها عجله ای برای تشدید تنش با ایران ندارند بلکه همچنان تلاش می کنند به خواسته های این کشور پاسخ دهند. نشانه آن نیز پیوستن دسته جمعی شش کشور جدید اروپایی به فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان سهامدار، به ساز و کار اینستکس با هدف تسهیل تجارت با ایران و تاکید آنها بر پایبندی به برجام است.
هرچند عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد این اقدام اروپایی ها جان تازه ای به اینستکس ببخشد ولی در ایران افراد زیادی معتقدند هدف کشورهای اروپایی، فریب دادن ایران و سوق دادن آن به سوی توقف روند کاهش پایبندی به برجام و خرید زمان و پرهیز از تشدید تنش در شرایط کنونی است.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید