تاریخ: ۱۳:۰۵ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
آیا اتحاد میان روسیه، ترکیه و چین می تواند آمریکا را شکست دهد؟

جولیانا فدریکو

ایل جورناله (ایتالیا)

کابوس واشنگتن یعنی چشم پوشی از بالاترین جایگاه خود در جهان برای اینکه رقبایش جای آن را بگیرند، ممکن است به زودی به حقیقت بپیوندد. این قدرت ویرانگر از مسکو، آنکارا و پکن تشکیل شده است.
رابطۀ میان این سه کشور نسبت به چند دهه پیش تغییر یافته و طبق این نظریه اینها به قرار دادن روسیه در کانون این همکاری جدید بین المللی نقش داشته اند. آری، مسکو به سبب مصالح ژئوپلیتیکی و نیز برحسب ضرورت روابط خود را با آن دسته از کشورهایی که از نظر تاریخی به آمریکا نزدیک تر بوده اند (به عنوان مثال اسرائیل، مصر و عربستان سعودی) تقویت نموده و به عبارتی برای خود پیرو جذب کرده است.
تنها راه حلی که آمریکا به منظور جلوگیری از وضعیت وخیم تر دارد، فقط تمرکز روی چین به طور انحصاری است. بدین منظور دو راه وجود دارد: واشنگتن می تواند یک درگیری مستقیم با پکن را برگزیند که البته با مخاطرات متعددی چون باختن در دوئل و بیدار کردن احساسات ضدآمریکایی در بخش اعظم جهان مواجه خواهد شد یا اینکه راه دیپلماسی را در پیش بگیرد. در این صورت آمریکا باید تلاش کند روسیه و ترکیه را به سمت خود بکشاند و چین را منزوی سازد.
راه حل نخست پیچیده و خطرناک است. راه حل دوم نیز تقریباً ناممکن است لیکن با توجه به اینکه امروز نقش آمریکا در جهان بیش از پیش دچار نوسان شده است باید هر چه زودتر دست به اقدامی بزند.
در هر صورت در جایی هم که گروه سه گانۀ مسکو- آنکارا- پکن موفق به تضعیف آمریکا گردند، چه کسانی از این سناریوی جدید ژئوپلیتیکی که ایجاد خواهد شد، بهره خواهند برد؟ با یک استدلال سریع باید گفت که پاسخ این پرسش چین است یعنی تنها کشوری که از ابزارهای لازم برای گستراندن چنگ هایش در سراسر جهان برخوردار است. زیرا ممکن است بخش قابل توجهی از این کار کثیف به گردن روسیه و ترکیه انداخته شود و بعد اینها ناگزیر گردند فقط به یک سلطۀ کم و بیش منطقه ای قناعت کنند.


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم:  مریم شرکاء

(Visited 107 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید