تاریخ: ۱۳:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
لبنان، سوریه و عراق: نقشه هایی برای سرگرم کردن و حکومت های فدرال

ایوب حسین

صدو هشتاد درجه (لبنان)

امروزه درگیری های بین المللی و منطقه ای بیشتر از آن است که قابل شمارش باشد. با تمرکز روی درگیری آمریکا-ایران متوجه می شویم این دو کشور خواهان جنگ نیستند و شواهد بسیاری در ماه های اخیر وجود دارد مبنی بر این که گویی دولت عمیق در آمریکا جنگ از نوع دیگری را ترجیح می دهد یعنی جنگ هایی که در آن نیروهای مسلح درگیر نمی شوند و بودجه ای به هدر نمی رود.
گزینه عدم جنگ نظامی به معنای خروج از میدان و عرصه نیست. خالی کردن میدان در مرحله آمادگی برای گفتگوی مستقیم یا غیر مستقیم باعث می شود ایرانی ها دستاوردهای بیشتری را برای خود جمع آوری کنند، بلکه باید طرف ها را سرگرم کرد.این مسئله ایرانی ها و متحدانشان را در منطقه نگران می کند از این رو باید در میدان های منطقه سرمایه گذاری کرد بدون این که در قواعد درگیری اختلال ایجاد شود.
اما این سخنان گفته شده به این معنا نیست که جنبش های شکل گرفته در منطقه مشروعیت خود را از دست بدهند.اما طرفداران این جنبش ها در لبنان و عراق و نیز جریان هایی که به وحدت و صلح داخلی در کشورهایشان اهمیت می دهند، نباید از تحولات پیرامون خود غافل باشند.
منطقه خاورمیانه به میدانی برای آزمایش های ژئوپلتیک آمریکا تبدیل شده است. دراینجا از فناوری هرج و مرج کنترل شده و جنگ ترکیبی [عبارت اند از راهبرد نظامی که ترکیبی از جنگ های سنتی و جنگ های غیر نظامی و جنگ های سایبری است]برای نخستین بار در سطح گسترده استفاده شده است. و مثال های زیادی در این رابطه وجود دارد. در این راستا نیکولای پاتروشف،دبیر کل شورای امنیت ملی روسیه گفت یوسی کوهن همتای اسرائیلی وی سه سال پیش در حضور ولادیمیر پوتین و بنیامین نتایاهو پرونده ای را به او ارائه کرده است که شامل نقشه هایی می شود که در آن ها با رنگ ها ی مختلف رژیم های فدرالی جدیدی در تمام سوریه،عراق و لبنان مشخص شده اند.
منبع:اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 79 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید