تاریخ: ۱۳:۳۱ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب « رافائل گروسی » را به عنوان مدیر کل تائید کرد

هوسوکاوا رینتارو

نیکی (ژاپن)

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوم دسامبر جلسه ویژه برگزار و رافائل گروسی را به عنوان مدیر کل جدید آژانس تایید کرد. گفته می شود گروسی که نماینده آرژانتین در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین بود ، با حمایت شدید آمریکا به عنوان مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی منصوب شده است. به همین جهت به نظر می رسد مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی رویکرد سفت و سخت درباره مسائل هسته ای ایران نشان دهد.
گروسی پس از اینکه به عنوان مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نائل شده است ،  در مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به اینکه:« یک موضوع با اولویت بسیار بالا وجود دارد. لازم است روابط سازنده با ایران برقرار کنیم » رویکردی نشان داد که در آینده نزدیک به ایران سفر خواهد کرد. گروسی ادعا کرده است ، سایت های هسته ای ایران را به شکل عادلانه و دقیق بازرسی و بررسی خواهد کرد.
با توجه به رویکرد مدیر کل جدید آژانس بین اللملی انرژی اتمی ممکن است روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پر تنش تر از دوره یوکیا آمانو ، مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی شود. یکی از دلایل اصلی این امر روابط نزدیک آمریکا با گروسی است. آمریکا در انتخابات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گروسی را به عنوان «‌ نامزد کامل » معرفی و به شکل جدی از وی حمایت کرد. به گفته منبع آگاه ، آمریکا پیش از برگزاری انتخابات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به سی پنج کشور عضو نامه نوشت و حمایت این کشورها از گروسی را درخواست کرده است. بنابراین چنانچه گروسی به تمایلات آمریکا پاسخ مثبت دهد ، ممکن است اختلافات میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تشدید گردد.
ایران به تحریم آمریکا که از توافق هسته ای خارج شده به شدت اعتراض کرده و به دنبال آن تعهدات توافق هسته ای را کاهش داده است. گمانه زنی هایی مطرح است که ایران تدابیری اتخاذ خواهد کرد تا بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی محدود کند. چنانچه به فرض آژانس بین المللی انرژی اتمی نتواند از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کند ، وضعیت برنامه های هسته ای ایران از نظارت آژانس خارج و همین امر  موجب اعتراض جامعه بین المللی خواهد شد. 


اداره کل رسانه های خارجی

کیومرث واحدی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید