تاریخ: ۱۳:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
جایی که داوود با جالوت می جنگد

پریبیل کاترین

فرانکفورتر روندشاو (آلمان)

در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹، مردم انگلستان برای تعیین پارلمان جدیدی رای می دهند. برای نخستین بار در تاریخ اخیر این کشور، مردم قصد دارند به طور غیر مستقیم نخست وزیر فعلی را برکنار کنند.
فعالان شهر آکسبریج امیدوارند که بوریس جانسون در ماه دسامبر به پایان راه خود برسد. تاکنون سابقه نداشته که یک نخست وزیر نتواند حوزه انتخابیه خود را حفظ کند. علی میلانی، رقیب ایرانی الاصل سرسخت جانسون در این شهر باور دارد که شانس خوبی برای پیروزی دارد. اما در بازدید از منطقه، این باور شکل می گیرد که آرزوهای وی غیرعملی است.
حوزه انتخابیه آکسبریج که نخست وزیر کنونی را در سال ۲۰۱۵ به پارلمان وارد کرد، یک پایگاه سنتی محافظه کاران به شمار می رود. به همین دلیل است که این منطقه یکی از اهداف اصلی مخالفان به منظور برکنار کردن اعضای حزب محافظه کار می باشد.
در هر صورت، به نظر نمی رسد تلاش مخالفان تاکنون نتیجه بخش بوده باشد. در نظرسنجی ها، محافظه کاران به وضوح جلوتر هستند. به واقع، بوریس جانسون سال هاست که از سوی منتقدین خود به عنوان فردی مشکل ساز قلمداد می شود؛ با وجود این، همه چیز نشان می دهد که او اکنون اکثریت مطلق را برای محافظه کاران به ارمغان خواهد آورد.

اگرچه جانسون در بین انگلیسی ها چندان محبوب نیست، اما نسبت به حریف خود کوربین در جایگاه بهتری قرار دارد. بیل، تحلیلگر سیاسی می گوید مردم به این دو مرد بسیار کم اعتماد هستند، اما آنها حداقل می توانند جانسون را به عنوان نخست وزیر تصور کرده و بپذیرند. علاوه بر این، محافظه کاران خود را به پنج تا شش وعده انتخاباتی محدود کرده اند، در حالی که مانیفست حزب کارگر “دارای بیش از ۱۰۰۱ وعده بوده که لزوما رأی دهندگان را تحت تاثیر قرار نمی دهد.”
در حقیقت، حزب کارگر در آستانه شکست سنگینی قرار دارد. نه تنها کوربین حزب را به سمت چپ سوق داده، بلکه هر روز انتقادهای بیشتری از نحوه پاسخ گویی وی به ادعاهای یهود ستیزی مطرح شده علیه او شنیده می شود. در نهایت، مهم ترین موضوع دوران اخیر نیز در این ماجرا نقش دارد: خروج انگلستان از اتحادیه اروپا. کوربین تا به امروز از اتخاذ موضعی روشن خودداری کرده و درعوض، وعده توافقی جدید با بروکسل و برگزاری یک همه پرسی دیگر را می دهد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

عطیه خرم

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید