تاریخ: ۱۳:۱۳ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
تحت اعمال تحریم های امریکا: چقدر ایران می تواند طاقت بیاورد؟

ایگور کاشکوف

ایتارتاس (روسیه)

در سال ۲۰۱۹ میلادی، میزان خسارات وارده به درآمدها و تولید ناخالص داخلی در ایران ۹,۵ درصد بوده است. علت اصلی آن، کاهش حجم صادرات نفتی است. کشورهای اروپایی نیز تحت فشار امریکا از خرید طلای سیاه از تهران امتناع کرده اند. در نتیجه، دولت ایران ناگزیر شده است، حجم بودجه را کاهش دهد، نرخ کالاها را افزایش دهد.

کاهش سریع درآمدها – نشانه بدی برای هر دولتی است. در حال حاضر، نرخ تورم در ایران ۳۵ – ۳۰ درصد و نرخ بیکاری ۱۲ درصد است. برای تهران، حفظ آرامش اجتماعی در وضعیت انفجار کار بسیار دشواری شده است. در روز ۱۵ ماه نوامبر، دولت ایران نرخ بنزین را افزایش داد و پس از آن، اعتراضات در شهرهای گوناگون ایران آغاز شد. براساس گزارشات رسمی، ۸۷ هزار نفر در این اعتراضات شرکت کردند و تعداد کثیری نیز کشته شده و هزاران نفر نیز بازداشت شده اند.

ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد انستیتوی خاور شناسی در آکادمی علوم روسیه، معتقد است که «سناریوی مرتبط با مداخله امریکا نادرست است. تحریم ها به اقتصاد ضربه وارد کرده اند و سطح زندگی افت کرده است، اما مشارکت مستقیم امریکا غیر ممکن است. امریکا در ایران نیرو و پایگاهی ندارد تا چنین اعتراضاتی را سازماندهی کند».
علی آلفونه، کارشناس انستیتوی کشورهای خلیج فارس در واشنگتن، معتقد است: «در حال حاضر، ایران به دنبال حفظ خود است. به ویژه در آن کشورهایی که متحدش هستند. بروز هر گونه تغییراتی فقط برای تهران ضرر به همراه خواهد داشت. در حال حاضر، منابع مالی ایران رو به کاهش است و این کشور ناگزیر است، از لبنان تا غرب افغانستان را تحت حمایت مالی خود قرار دهد، از این رو، تهران در موقعیت نامناسبی قرار دارد».
افت شاخص های اقتصادی در داخل کشور و بروز دشواری های ژئو سیاسی در خارج از مرزها به معنای آن نیست که ایران در حال از دست دادن منابعش است. در سال های ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۶ میلادی نیز ایران با تحریم های بی سابقه ای مواجه بود، اما توانست، مدت طولانی با آنها مقابله کند. یوسی منشرف، کارشناس انستیتوی استراتژی و امنیت حیفا، معتقد است: «در خصوص رژیم کنونی ایران فقط یک مورد را می توان گفت: این رژیم برای محدودیت ها آمادگی کامل دارد. از مدتها پیش، قراردادهای مخفی با بانک های اروپایی منعقد شده که امکان دور زدن تحریم ها را فراهم می کند. امریکا این بانک ها را جریمه می کند، اما این اقدام تاثیر چندانی ندارد: بیزینس با ایران سود بیشتری به همراه دارد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شبکه های بین المللی و راه های گوناگونی را برای واردات کالا و محصولات مورد نیاز به ایران فراهم کرده است. این امر باعث بقای حیات اقتصادی رژیم ایران می شود».
به موازات نیروهای داخلی، ایران می تواند، روی کمک های قدرت های خارجی و از جمله، روسیه حساب کند. در روز ۲۳ ماه نوامبر، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، خبر داد که تهران اختصاص ۲ میلیارد دلار وام را درخواست کرده است. چین نیز می تواند به ایران کمک کند و شرکت های این کشور در بازار ایران بسیار فعال هستند. دبی نیز در دوران تحریم ها، به پایتخت اقتصادی ایران تبدیل شده است. ایران از ذخایر مالی کافی برای مقابله پنج الی هفت ساله با تحریم ها برخوردار است.
ولادیمیر ساژین معتقد است: «در سال های ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ میلادی، دولت ایران تغییر خواهد کرد. سه ماه دیگر نیز در ایران، انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نیروهای حامی بازگشت به انزوا از جهان خارج و سیاست ترویج انقلاب اسلامی به قدرت برسند. در صورتی که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا پیروز نشود، تهران از شانس کاهش فشار تحریم ها برخوردار خواهد شد. اگر نیز چنین نشود، دو کشور دستکم، تا پنج سال دیگر با یکدیگر درگیر خواهند بود. در چنین شرایطی نیز ایران از منابع کافی برای نشان دادن مقاومت در این مدت طولانی برخوردار است».

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 138 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید